Burdur-Ağlasun yöresi Anadolu karaçamı (Pinus nigra arnold. subsp. pallasiana (lamb) holmboe) ve kızılçam (Pinus brutia ten.) karışık ve saf meşcerelerinde tohum-fidecik morfo-genetik özelliklerinin tespiti
- Tez No: 67510
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH GEZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET 'Burdur- Ağlasun Yöresi Anadolu Karaçamı (Pinus nigra Arnold, subsp. pallasiana (Lamb.) Holmboe.) ve Kızılcam {Pinus brutia Ten.) Karışık ve Saf Meşcerelerinde Tohum-Fidecik Morfo-Genetik Özelliklerinin Tesbiti." adlı bu çalışmada, Anadolu Karaçamı ve Kızılcam tohum ve fideciklerinin bazı morfolojik özellikleri ile aralarındaki ilişkilerin saptanması ve sözkonusu özelliklerin denizden yükseklik (rakım) ve ağaç görünümüne göre gösterdikleri değişkenliklerin ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Çalışmada, Karaçam' m tohum ve fidecik özellikleri arasında önemli düzeyde istatistiksel bir ilişki bulunmamıştır. Kızılcam' da ise bu özelliklere ait önemli düzeyde ilişkiler tesbit edilmiştir. Buna göre, bu yörede araştırma objelerinden biri olan Kızılçam'da (Pinus brutia Ten.) alçak rakımdaki (820-970 m) plus ağaçlardan tohum üretilmesi durumunda daha kaliteli fidan elde edileceği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study titled 'Determination of Morpho-Genetic Characteristics of Seed and Seedlings of Pinus brutia Ten. and Pinus nigra Arnold, subsp pallasiana (Lamb.) Holmboe in Pure and Mixed Stands the relations between morphological characteristics" have been studied. In addition, the variation of those characteristics have been investigated according to elevation from sea level and tree habitat. The findings obtained from this study has been given below: According to regression analysis carried out, there have not been found significant relations between seed and seedlings characteristics in pure and mixed stands of Pinus nigra Arnold. However, it has been determined that there have been significant relations between seed and seedlings characteristics of Pinus brutia Ten. in pure and mixed stands. According to variation studied for tree habitat and elevation from sea level, seedlings with good quality could be only provided from seeds collected from plus trees of Pinus brutia Ten. growing at the lower elevation (820-970 m) in pure stands.