Triploid Karadeniz alabalığı (Salmo trutta labrax Pallas, 1811) üretimi ve büyüme potansiyeli ve et kalitesinin belirlenmesi
Determinaton of triploid Black Sea trout (Salmo trutta labrax Pallas, 1811) production and growth potential and meat quality
- Tez No: 324597
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NADİR BAŞÇINAR, DOÇ. DR. SÜLEYMAN AKHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoteknoloji, Su Ürünleri, Biotechnology, Aquatic Products
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışmada, triploid Karadeniz alabalığı Salmo trutta labrax üretmek için optimum sıcaklık şokları belirlenmiştir. En yüksek triploid oranları, döllendikten 15 dakika sonra 10 dakika sıcaklık şokuyla 32 ve 28 oC'de bulunmuştur. Triploid oranı %81 ile 86 arasında olmuştur. Üç farklı büyüme performansı çalışması gerçekleştirilmiştir. Birinci büyüme çalışmasında diploid (başlangıç ağırlığı 0,24 ± 0,01 g), ve triploid, (başlangıç ağırlığı 0,21 ± 0,01 g), gruplar arasında büyümede farklılık olmamıştır. İkinci çalışmada, triploid balıklardaki (başlangıç ağırlığı 5,8 ± 0,3) ağırlık, ağırlıkça termal büyüme katsayısı ve kondisyon faktörü diploid balıklardan (başlangıç ağırlığı 5,8± 0,2) daha yüksek değerde olmuştur. Son çalışmada, diploidlerin (başlangıç ağırlığı 52,2 ± 1,0 g) boy, ağırlık, termal büyüme katsayısı, spesifik büyüme oranı, yem değerlendirme oranı ve yem değerlendirme etkinliği triploidlerden (başlangıç ağırlığı 57,8 ± 3,6 g) farklı bulunmuştur. Triploid grup diploidlerden daha başarılı bir yem değerlendirme oranı göstermiştir. Diploid ve triploid balıkların kondisyon faktörü ve protein değerlendirme oranında fark bulunmamıştır. Kastaki yüzde protein, su ve kül içeriği bazı aylarda farklılık gösterirken, yağlar bütün aylarda triploidlerde daha yüksek oranda bulunmuştur. Doymuş yağ asitleri, tekli doymamış yağ asitleri triploid gruplarda, çoklu doymamış yağ asitleri ise diploid gruplarda yüksek değerlerde tespit edilmiştir. Bu yüzden, ploidi Karadeniz alabalığının yağ asidi içerikleri ve büyüme performansı üzerine etkili olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, optimum heat shock conditions for producing triploid Black Sea trout, Salmo trutta labrax, were determined. The highest triploid yield was obtained with a shock treatment at 28 and 32°C for 10 min duration initiated 15 min post-fertilization. Triploid rates were in the range of 81 and 86%. Based on initial fish weight three different growth performance studies were carried out. In the first study, there were no significance differences were found between diploid (initial weight 0.24 ± 0.01 g) and triploid fish (initial weight 0.21 ± 0.01 g). In the second study, triploid fish (initial weight 5.8 ± 0.3 g) had higher growth rate, weight, weight of thermal growth coefficient and condition factors than that of diploid fish (initial weight 5.8 ± 0.2 g). In the last study, diploid (initial weight 52. 2 ± 1. 0 g) and triploid fish (initial weight 57.8 ± 3.6 g) were significantly differed from each other in weight, length, thermal growth coefficient, specific growth rate, feed conversion ratio and feed efficiency. Triploid fish had more efficient feed conversion ratio than diploid fish. There were no significant differences were found between diploid and triploid fish in condition factor and protein efficiency ratio. Percentage of muscle protein, water and ash content of diploid and triploid fish were differed from month to month while triploid fish had higher lipid level than diploid fish in all months. Saturated fatty acids and monounsaturated fatty acids were higher in triploid fish than that of diploid fish. On the other hand, diploid fish had higher polyunsaturated fatty acids than that of triploid fish. Therefore, fatty acids content and growth performance of Black Sea trout was affected by ploidy.