Bazı monogerm ve multigerm şeker pancarı (Beta Vulgaris Saccharifera L.) çeşit ve hatlarında verim ve kalite ögelerinin karşılaştırılması
Comparison of yield and qualitative characteristics in varieties and lines of some monogerm and multigerm sugarbeet (Beta Vulgaris saccharifera L.)
  1. Tez No: 22718
  2. Yazar: SERAP F. GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZER KOLSARICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
İÜ ÖZET Yüksek Lisans Tezi BAZI MONCGERM ve MULTİGERM ŞEKERPANCARI CBeta vulgaris saccharifera L. > ÇEŞİT ve HATLARINDA VERİM ve KALİTE ÖĞELERİNİN KARŞI LAŞTIRI MASI F. SERAP GÜLER Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. ÖZER KOLSARICI 1993, Sayfa;fl1 JUriı Erof.Dr. Özer KOİSARIOI B?of,Dr. Şükrü Hazım EMİR OĞLU Erof.Dr. Neşet ARSLAN Bu araştırma 1991 yılında TUrkiye Şeker Fabrikaları A. Ş. 'nin Şeker Araştırma EnstitUsU, Etimesgut Deneme İstasyonu* nda yilr Utulmuş t Ur. Araştırmada KAWEMAJA, EVA monogerm şekerpancarı çeşitleri, TÜRKŞEKER POLİ-861, TÜRKŞEKER POLİ-863 multigerm anisoploid şekerpancarı çeşitleri ile EA-207S ve AD-440 multigerm tetraploid şekerpancarı hatları 40x25 cm aralık mesafede 4 tekrarlamalı olarak ekilmiştir. Bu çeşit ve hatların pancar verimi, yaprak sayısı, yaprak alanı gibi verim kriterleri ile şeker varlığı CdigestionD, arıtılmış şeker varlığı, sodyum varlığı, potasyum varlığı, zararlı azot Ccı-amino azotuD varlığı ve arıtılmış şeker verimi belirlenmiştir. Aynı zamanda multigerm anisoploid şekerpancarı çeşitleri olan TÜRKŞEKER POLİ-861 ve TÜRKŞEKER POLİ-863 * de kromozomİV Sayamı yapılarak bu çeşitler içindeki diploid triploid ve tetraploid bitki oranı belirlenmiştir. Anisoploid çeşit içindeki' bu üç k opponent in verim Ve kalitesi belirlenerek farklılıkların istatistiki olarak önemli olup olmadığı araştırılmıştır. ' Elde edilen sonuçlara göre, en yüksek pancar ? verimi EA- 2075 şeker pancarı hattında 7Ö58 kg/da, en düşük pancar verimi AD-44Q hattında 4854 kg/da olarak bulunmuştur. En yüksek şeker varlığı AD-440 hattında % 16.81, en düşük şeker varlığı ise EA-2Q75 hattında % 14.18 olarak saptanmıştır. En yüksek arıtılmış şeker varlığı EVA çeşidinde X IE. 56, en düşük arıtılmış şeker varlığı ise EA-2075 hattında % 9. 2S olarak bulunmuştur» En fazla yaprak sayısı KAWEMAJA çeşidinde 31.38, en düşük yaprak sayısı ise EA-2075 hattında 28.25 olarak saptanmıştır. TÜRKŞEKER POLİ -861 çeşidinde diploid, triploid ve tetraploid bitkilerin rölatif değerleri; diploid oranı % 32. 57, triploid oranı % 47.79, tetraploid oranı % 19.63 olarak bulunmuştur. TÜRKŞEKER POLİ-863*te üç komponentin rölatif değerleri ise;. dtiploid oranı" % 29.63, triploid oranı % 49. OO, tetraploid oranı % 21.37 olarak saptanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Şekerpancarı CKAWEMAJA, EVA, TURKŞEKER POLİ-861, TÜRKŞEKER POLİ -863 çeşitleri EA-2075, AD-440 hatları D, pancar verimi, polarizasyon yüzdesi, yaprak sayısı, a yaprak alanı, arıtılmış polarizasyon yüzdesi, arıtılmış şeker verimi, sodyum varlığı, potasyum varlığı, ct-amino azot varlığı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesi s COMPARISON OF YIELD AND QUALITATIVE CHARACTERISTICS IN VARIETIES AND LINES OF SOME MONOGERM AND MULTIGERM SUOARBEET CS&ta. vulgaris sacchari f&ra. L. J> F. SERAP GÜLER Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agronomy Supervisor:.Prof. Dr. özer KOLSARICI 1993, Page. $\ Jurş/: B?offDr. Özer KOLSARIO.I îro£fDr. Şükrü Hazıra EMÎROÖLU îrof.Dr. Ueşet AHSLAI This research has been carried out at Etimesgut Experimental Station of Sugar Institute under Turkish Sugar Factories Company in 1991. At the research, the varieties of mondgerm sugarbeets as KAWEMAJA, EVA; of multigerm anisoploid as TÜRKŞEKER POLY -861, TÜRKŞEKER POLY -863 and of multigerm totraploid lines of EA-207S and AD-440 were sown at a distance of 40X23 cm spacings as four replications. The criteria of the yields for those varieties and lines such as root yield, number of leaves, size of leaf and percent of polarization CdigestionD, pure polarization Cpure sugar content}, sodium content, potassium content, harmful nitrogen Ca-amino nitrogen} and pure sugar yield were determined and analyzed. The chromosomes in the examples picked up from TÜRKŞEKER POLY -861 and TÜRKŞEKERVi POLİ-863 as a multigerm anisoploid varieties were counted and the diploid, tripioid and tetraploid plant rates within these varieties were found. The yield and quality appraisements of those three components within anisoploid variety were determined and the differences have been studied whether they were significant at statistical level or not.. According to the results, of higher root. yield as 7058 kg/da for EA-2075 line and of lower root yield as 4854 kg/da for AD-440 were found. Öf higher percent of polarisation Csugar content) in AD-440 line as 16.81 %, lower percent percent of polarization in EA-2075 line as 14.18 % were determined seperately. Of higher percent of pure polarization in EVA variety as 12.56 %, lower per cent of pure polarization in EA-2075 line as 9. 2Q % were determined respectively. 'Of higher, number of leaves in KAWEMAJA variety as 31.38, lower number of leaves in EA-2075 line as 28.25 were figured out respectively. The correlative rates in the diploid, tripioid and tetraploid plants of TURKŞEKER: PÖLI-S61 variety were found as' of diploid 32.57 %, tripioid 47.79 % and tetraploid 19.63 % as well. The correlative rates in the three component of. TURKŞEKER -POLİ -363. variety were determined as of diploid 29.63 %, triplod 49. OO %. and tetraploid 21.37 % as well. KEY WORDS: Sugar beet ^ C KAWEMAJA, EVA, TURKŞEKER POLY-361, TURKŞEKER POLY -833 varieties, EA-2075, AD-440 linesO, root yield, per- cent of polarization, Csugar content}, number of leaves, siz© of leaf, per cent of pure polarization, pure sugar yield, sodium content, potassium content, ex-ami no nitrogen content.