Patates bitkisinde anter kültürü yoluyla kallus ve rejenere bitki oluşumu üzerinde genotip, çevre ve besin ortamlarının etkisi
- Tez No: 33854
 - Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ M. TURAN
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Ziraat, Agriculture
 - Yıl: 1994
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Uludağ Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZ Bu araştırma, genotip, çevre ve besin ortamının, patateste kallus ve regenere bitki oranı üzerine etkilerini belirlemek amacıyla 1993 yılında yürütülmüştür. Farklı genetik materyalden kaynaklanan onbir farklı genotip, üç donör bitki büyüme koşulu (sera, ova ve yayla) ile IAA ve 2,4-D bitki büyüme düzenleyicilerini içeren iki ortam kullanılmıştır. Sonuçlara göre, genotiplerin kallus oranları %0. 7 ile %11.4 arasında değişmiş, en yüksek kallus oranı 106 klonu (S. gourlayi) 'nda gözlenmiştir. Çevre koşul lan 'da kallus oranını önemli derecede etkilemiştir. Yayla, ova ve sera sırasıyla, %7.6, %4.3 ve %2.8'lik kallus oranını vermiştir. 2,4-D içeren ortam, IAA içeren ortama göre daha yüksek kallus oranı vermiş ve bu değerler sırasıyla, %7. 1 ve %2. 6 olarak bulunmuştur. Kallus farklılaşması onbir genotipin dördünde gözlenmiş ve Resy çeşitinde 41 bitki yaşamıştır. Bu bitkiler faklı ploidi düzeyi göstermişlerdir; %12.1 dihaploid, %22.0 triploid ve %65.9 tetraploid. Bu çalışmada, kallus farklılaşması üzerine, çevrelerin farklı etkileri 'de belirlenmiştir. Yayla koşulları en yüksek kallus farklılaşma oranını vermiştir (%12.3). Ova (%6.1) ve sera (%1.0) bunu izlemiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In order to study the effects of the genotype environment and the medium on the callus and regenerated plants percentage in potato, the research was carried out in 1993. Eleven different genotypes orjinating from different genetical sources, tree donor plant growing environments (greenhouse, lowland and highland) and two media having IAA and 2,4-D plant growth regulators were used in the study. According to the results, the callus percentages of the genotypes ranged between 0% and 11.4%, the highest callus percentage was observed in clon 106 (S. goyrlayi). The environments have also effected callus percentage significantly. Highland, lowland and greenhouse gave 7.6%, 4.3% and 2.8% of callus percentages respectively. The medium including 2,4-D gave higher callus percentage than IAA, these values were observed as 7.1% and 2.6% respectively. Differentiation of callus was observed in four genotypes of eleven and 41 plants survived in Resy cultivar. These plants showed different ploidy levels; 12.1% dihaploid, 22.0% triploid and 65.9% tetraploid. Different effects of the environmets on callus dif f erentions were also observed in the study. Highland conditions gave the highest percentage of callus differentiation (12.3%). It was followed by lowland (6.1%) and greenhouse (1.0%).