Bazı endüstriyel atıkların betonun mekanik özelliklerine etkisi
Effects of some industrial waste mineral additives on the mechanical properties of concrete
- Tez No: 324630
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞİRİN KURBETÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmada endüstriyel atık malzemelerinden tuğla tozu, mermer tozu, uçucu kül ve taş tozunun, mineral katkı malzemeleri olarak; betonun, basınç dayanımı, eğilme dayanımı, kılcallık ve aşınma gibi özelliklerine etkileri karşılaştırmalı bir şekilde incelenmiştir. Yapılan deneylerde, kontrol karışımı ve sırasıyla tuğla tozu, mermer tozu, uçucu kül ve taş tozu çimentoyla ağırlıkça %10, %20, ve %30 oranlarında ikame edilerek karışımlar üretilmiş, elde edilen karışımların 7 ve 28 günlük basınç dayanımları, eğilme dayanımları, kılcallık değerleri ve aşınma dayanımları bulunup, sonuçlar üzerinde karşılaştırmalı olarak değerlendirmeler yapılmıştır. Deneyler sonucunda, kontrol karışımı, diğer toz malzemeli karışımlara göre tüm deneylerde daha iyi sonuçlar vermiş, tuğla tozlu karışımların, diğer toz malzemeli karışımlara oranla eğilme dayanımının yüksek, mermer tozlu karışımlarla beraber kılcallık kat sayılarının daha düşük olduğu görülmüştür. Uçucu kül 10 (UK 10) karışımı ile kontrol karışımının basınç dayanımı hemen hemen aynı değerlerde çıkmış ve Uçucu kül'ün betonun işlenebilirliğini artırdığı görülmüştür. Betonun erken dayanım kazanmasında, taş tozu 10 (TŞT 10) ve mermer tozu 10 (MT 10) karışımlarının etkin olduğu, tuğla tozu 10 (TĞT 10) ve uçucu kül 10 (UK 10) karışımlarının ise betonun geç dayanım kazanmasında etkili oldukları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of some industrial waste mineral additives such as brick powder, marble powder, stone powder, and fly ash on the compressive strength, flexural strength, capillarity, and abrasion resistance of concrete was comparatively investigated. In the testing program, brick powder, marble powder, stone powder, and fly ash were replaced with cement by mass at ratios of 10%, 20%, and 30%, respectively. Mixtures without mineral additives were also prepared for making comparisons. Evaluation and comparisons were performed on the measurements obtained at the end of 7 and 28 days. Based on the measurements obtained, control mixtures have performed better than those produced using industrial waste mineral additives. The flexural strengths obtained from the mixtures of brick powder were higher than those produced with the rest of mineral additives. It was also monitored that mixtures of brick powder yielded almost similar capillary coefficients with those produced using marble powder. On the other hand, mixtures of 10% fly ash yielded almost equal compressive strength compared to those of control mixtures. It is been observed that mixtures of 10% stone powder and 10% marble powder were found to be effective regarding the early strength gain of concrete while mixtures of 10% brick powder and 10% fly ash were found to be more effective on later strength gain.