Kimya dersleri için bilimsel yaratıcılık ölçeğinin geliştirilmesi ve genel yaratıcılık ile bilimsel yaratıcılık arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Development of a scientific creativity scale for chemistry classes and determination of correlation between general and scientific creativity
  1. Tez No: 324646
  2. Yazar: FAHRETTİN FİLİZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EROL ASKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Yaratıcılık; bilim, eğitim, teknoloji, psikoloji ve sanat gibi birbirinden farklı birçok alanda araştırma konusu olmuş ve eğitim sistemimizde de kendine yer bulmuş önemli bir olgudur. Bir alana katkıda bulunmak için o alanda daha önce söylenmemiş olanı söylemek, kavramlar arasında yeni ilişkiler kurmak veya kurulan ilişkilerden yeni anlamlar çıkarmak gerekir ki bu da yaratıcılığın kısa bir tanımı olarak görülebilir.Araştırmanın amacı, ortaöğretim öğrencilerine yönelik bir kimya dersleri için bir bilimsel yaratıcılık ölçeği geliştirmektir. Araştırmada basit, karşılaştırmalı ve ilişkisel betimsel desenler birlikte kullanılmıştır. 2011-2012 Eğitim-Öğretim Yılı'nda TC Balıkesir Üniversitesi Necatibey Eğitim Fakültesi Kimya Eğitimi, Fizik Eğitimi, Biyoloji Eğitimi, Ortaöğretim Matematik Eğitimi, Fen Bilgisi Eğitimi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi ve İlköğretim Matematik Eğitimi anabilim dallarından toplam 361 birinci sınıf öğrencisi, araştırmanın katılımcıları olmuştur. Iraksak Düşünme Testi, Bilimsel Yaratıcılık Testi ve Kimya Eğitiminde Bilimsel Yaratıcılık Ölçeği, araştırmada kullanılan veri toplama araçlarıdır. Verilerin analizi için SPSS 16.0 istatistik paket program kullanılmıştır.Araştırmanın sonucunda yaratıcılık, bilimsel yaratıcılık ve kimyada bilimsel yaratıcılıktan alınan puanlarından hiçbirinin cinsiyete ve katılımcıların mezun oldukları lise türüne göre anlamlı bir farklılık göstermediği tespit edilmiştir.Geliştirilen ölçeğin verilen kimya eğitiminin bilimsel yaratıcılığa olumlu etkisi olup olmadığını ortaya çıkarmak için kullanılması önerilmiştir.ANAHTAR KELİMELER: yaratıcılık, bilimsel yaratıcılık, kimya eğitimi
Özet (Çeviri)
Having been finding its place in our education system as well, creativity is an important phenomenon which has been the subject of research in many fields such as science, education, technology, psychology and arts. Contributing to a field requires to say what is unspoken, to make new connections among concepts or to infer new things which can be considered a brief definition of creativity itself.KEYWORDS: creativity, scientific creativity, chemical educationAim of this research is to develop a scientific creativity test for chemistry classes intended for secondary school students. Simple, comparative and correlational descriptive designs have been used together in the research. Participants of the research are 361 freshmen from Chemistry Education, Physics Education, Biology Education, Mathematics Education, Elementary Science Education, Computer Education and Instructional Technology and Elementary Mathematics Education Departments at Balıkesir University Necatibey Education Faculty in 2011-2012 Academic Year. The data collection tools are The Test of Divergent Thinking, Scientific Creativity Test and Scientific Creativity Test for Chemistry Classes.Result of the research indicates that scores of creativity, scientific creativity and scientific creativity at chemistry classes do not differ significantly according to the gender or type of high school having been graduated.Application of the scaled developed is proposed to reveal whether or not the chemical education contributes to scientific creativity.