Bazı Schiff bazlarının sentezi ve geçiş metalleri ile kompleks oluşumlarının çözelti ortamında FT-IR ile incelenmesi
Synthesis of some Schiff bases and investigation of complex formations with transition metals in solution media by FT-IR
- Tez No: 324645
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ONUR TURHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada salisilaldehit ile 1,3-diaminopropan ve 2-aminofenolün reaksiyonları ve 2-piridinkarbaldehit ile 2-aminopiridinin iminleşme reaksiyonları gerçekleştirilmiştir. Sentezlenen bis-(salisilaldehit)-1,3-propilendiimin (bspd), N-salisiliden-2-aminofenol (saph) ve 2-(2'-piridilmetilenamino)piridin (pmap) ligantlarının Cu(II), Co(II), Ni(II) ve Fe(III) metalleri ile kompleksleşmeleri çözelti ortamında FT-IR ile çalışılmıştır.Ligant-metal kompleksleşmelerinde etkileşime giren iki bileşen vardır. Bunlardan biri ligant diğeri ise metaldir. Ligant metal etkileşimlerini FT-IR ile çözelti ortamında izleyebilmek için bu iki bileşenden biri olan ?ligant çözeltisi? background olarak tanımlanmıştır. Bu sayede kompleksleşme ortamının spektrumu alınmadan önce liganttan gelen bütün titreşimler FT-IR cihazı tarafından yok sayılmış olur. Ligant ve metal çözeltileri karışımının spektrumları alındığında oluşan kompleksten kaynaklanan pikler transmitans çizgisinin altında, liganttan kaynaklanan pikler de transmitans çizgisinin üzerinde çıkar.Bspd ve pmap ligantlarının Cu2+, Co2+, Ni2+ ve Fe3+ iyonları ile saph ligantının da Cu2+ ve Fe3+ iyonları ile metanol ortamında kompleks verdiği background tanımlama yöntemi ile belirlenmiştir.Ayrıca, background tanımlama yöntemi kullanılarak bspd ve pmap ligantlarının metal seçimlilikleri çalışılmıştır. Her iki ligantın da Cu2+, Co2+, Ni2+ ve Fe3+ iyonları arasından kompleks yapmak için öncelikli olarak Cu2+ iyonunu tercih ettiği bulunmuştur
Özet (Çeviri)
In this study, imination reactions of salicylaldehyde with 1,3-diaminopropane and 2-aminophenol and 2-pyridinecarbaldehyde with 2-aminopyridine were carried out. Complexation of synthesized ligands? bis-(salicylaldehyde)-1,3-propilenediimine (bspd), N-salicylidene-2-aminophenol (saph) and 2-(2'-pyridylmethyleneamino) pyridine (pmap) with Cu (II), Co (II), Ni (II) and Fe (III) metal ions was studied in solution by FT-IR.There are two components in the interaction of ligand-metal complexation. One of them is ligand and the other one is metal. One of these two components,“ligand solution”, was defined as background in order to monitor metal ligand interactions in solution with FT-IR. By this means, all the vibrations arising from the ligand, will be ignored by FT-IR instrument before getting spectrum of complexation media. While scanning the spectrum of mixture of the solution the absorption bands arising due to the complex formation appear below the transmittance line and due to the ligand decreasing appear above the transmittance line.The complexation of bspd and pmap ligands with Cu2+, Co2+, Ni2+, Fe3+ ions and pmap ligand with Cu2+, Fe3+ ions were determined in methanol by defining background method.Bspd and pmap ligands? metal selectivities were also studied using background defining method. It is found that both ligands primarily select Cu2+ ion for complex formation among the Cu2+, Co2+, Ni2+ and Fe3+ ions.