Kütahya ili ve ilçelerindeki çevresel gama radyasyonu ölçümü
Measurement of environmental gamma radiation in province of Kütahya
  1. Tez No: 324686
  2. Yazar: NURGÜL HAFIZOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LATİFE ŞAHİN YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Dünya radyoaktif olduğu için üzerinde yaşayan tüm canlılar doğal radyasyona maruz kalmaktadırlar. Doğal dış radyasyon kozmik ışınlar ve karasal radyasyondan oluşmaktadır. Karasal radyasyon büyük oranda toprakta bulunan gama yayımlayan doğal radyoaktif çekirdekler olan U-238, Th-232 ve K-40'dan kaynaklanmaktadır. Kozmik ışınlar ise dış uzaydan dünyaya gelen radyasyondur.Bu çalışmada Kütahya merkez, ilçe ve beldelerinden toplanan 355 toprak örneğindeki U-238, Th-232 ve K-40 aktivite seviyeleri NaI(Tl) detektörü kullanılarak belirlenmiştir. Örneklerin toplanıldığı noktalarda Ludlum 2241-3RK taşınabilir el detektörü ile yerden 1m yükseklikte havadaki gama doz oranları µR/h biriminde ölçülmüştür. Toprak ve havadaki gama doz oranları kullanılarak Kütahya ili için yıllık etkin doz değerleri hesaplanmıştır.Yaptığımız çalışmanın sonucunda, U-238, Th-232 ve K-40 radyoaktif çekirdekleri için hesaplanan aktivite seviyeleri, etkin doz değerleri UNSCEAR ve dünyanın çeşitli yerlerinde yapılmış olan çalışmalarla karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
All living organisms on earth are exposed to natural radiation because of the earth?s radiation. Natural external radiation consists of cosmic rays and terrestrial radiation. Terrestrial gamma radiation, to a large extend comes from natural radionuclides in the soil, i.e. the U-238, Th-232 and K-40. Cosmic rays are the radiations from outer space to the earth.In this study, U-238, Th-232 and K-40 activity concentrations of 355 soil samples collected from the center of Kutahya, counties and towns were determined by using NaI(Tl) detector. The gamma dose rates in air were measured from a height of 1m ?R/h as in the unit of by Ludlum 2241-3RK portable handheld detector at the points where the samples were collected. By using gamma dose rates in air and in the soil, the annual effective dose values were calculated for the city of Kütahya.At the end of our study, U-238, Th-232 and K-40 activity concentration and effective dose values calculated for radioactive nuclei were compared with UNSCEAR and studies that have been performed for various parts of the world.