Kınık (Kütahya)yöresinde yüzeylenen bazik ve ultrabazik kayaçların petrografik özellikleri
Petrographic aspects of the basic and ultrabasic rocks in the Kınık area
- Tez No: 324685
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR KİBİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada Kınık köyü (Kütahya) çevresindeki ofiyolit birimleri içerisindeki bazik ve ultrabazik kayaçların araştırılması ve bölgedeki jeodinamik evrime katkıda bulunulması amaçlanmıştır. Kütahya iline bağlı Kınık köyü ve yakın çevresini kapsayan çalışma alanı, güneyde Akdeniz Bölgesi'deki Torid kuşağı ile Batı Anadolu'da, İzmir - Ankara sütur zonu arasında yer almaktadır.İnceleme alanındaki kayalar 4 temel birimden oluşmaktadır. Gabrolar; Kınık köyü doğusunda geniş yayılım gösteren tabakalı bir istif şeklinde görülmekte, kümülat dokuya sahiptir. Diyabaz daykları; gabroları keser biçimde konumlanarak, kısmen hidrotermal alterasyona uğramışlardır. Ofiyolit biriminin tabanını oluşturan peridotitler arazide kırıklı çatlaklı yapılı serpantinitlere dönüşmüş durumda olup, uralitleşme ve listvenitleşme yoğun miktarda gözlenmektedir. Ofiyolitik melanj; Çokköy ve Beke formasyonları üzerine bindirme ile peridotitler ise ofiyolitik melanj üzerine tektonik bindirme ile yerleşmiş durumdadır. Ofiyolitik melanjın ana kayaçları pelajik çökeller, bazik kayaçlar ve serpantinitlerdir.Tüm bazik kayaçlarda genel olarak damuritleşme, uralitleşme, kloritleşme, epidotlaşma ve karbonatlaşma gibi ayrışım olayları, ancak ultrabazik kayaçlarda ise; serpantinleşme, listvenitleşme, lateritleşme gibi ayrışım olayları gözlenmektedir.Kınık ofiyoliti ile bu çalışmada esas alınan bazı ofiyolitlerde (Banaz, Eldivan, Kömürhan, Orhaneli ve Sivrihisar ofiyolitleri) yer alan bazik ve ultrabazik kayaçların mineralojik ve petrografik özellikleri karşılaştırılmıştır. Ayrıca bu kayaçlarda görülen alterasyon zonlarının yoğunluğu belirlenmiştir. Sonuç olarak İzmir - Ankara Sutur Zonu'na (İASZ) yakın yörelerde alterasyonun son derece fazla geliştiği de gözlenmiştir. Zon boyunca yer alan Orhaneli, Sivrihisar, Çankırı (Eldivan) ve Kömürhan ofiyolitleri ile daha güneyde yer alan Banaz ofiyolitlerinde de bazı benzer yapısal ve dokusal özellikler belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims at investigation of basic and ultrabasic rocks of ophiolite units and contribution of geodynamic evolution in Kınık Village and its surrounding, and the study area, which is located at northwest of Kütahya is placed between Torid Zone at south and Izmir - Ankara Suture Zone at west.The rocks in the study area consist of four main units. Gabbros exhibite in wide expension in east of Kınık are seen as a sequence with layer and have a cumulative texture. Diabase dykes truncate the gabbros and partly underwent to hydrothermal alteration. Peridotites that are located at the base of the ophiolite unit shifted to serpentinites including jointed and fractured structure and a dense uralitization and listvenitization. Ophiolites melange thrusted on the Çokköy and Beke Formations whereas peridotites overlap on ophiolitic melange with tectonic boundary. The main rocks of the ophiolitic melange are pelagic deposit, basic rocks and serpantinites.In all basic rocks, damuritation, uralitation, chloritization, epidotzation and carbonation have been observed. However, serpentinization, listvenitization, laterization have been observed in the ultrabasic rocks.The mineralogical and petrographical features of basic and ultrabasic rocks from Kınık ophiolite and some ophiolites (Banaz, Eldivan, Kömürhan, Orhaneli and Sivrihisar ophiolites) have a been carrelated. Additionaly, density of alteration zone in these rocks are indicated. Some similar structural and textural aspects have been identified in the ophiolites located at Banaz, Eldivan, Kömürhan, Orhaneli and Sivrihisar ophiolite placed at more southern area. As a result alteration developed highly well in the nearby area of Izmır - Ankara Suture Zone (IASZ)