Felent Çay'ı havzasındaki tarımsal aktivitenin diyatome komposizyonuna etkisi üzerine bir araştırma
A study on the impact of agricultural activity on diatoms in Felent Creek basin
- Tez No: 324691
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜLEYMAN TOPAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışma, Porsuk Nehri'nin ana kollarından biri olan Felent Çayı Havzasındaki tarımsal aktivetinin, diyatome komposizyonuna olan etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Ekim 2010 ile Ağustos 2011 tarihleri arasında seçilen 3 İstasyondan alınan örneklerle (F1,F2 ve F3), bazı kimyasal parametreler ve Bacillariophyta sınıfına ait canlılar incelenmiştir (Epilitik, Epifitik ve Epipelik). Sonuç olarak Bacillaritophyta bölümlerine ait 42 cinse bağlı 103 takson tespit edilmiştir. Felent Çayı diyatomelerine bakıldığında; Nitzschia cinslerine ait bireyler baskın halde bulunurken bu cinsi, Navicula, Gomphonema ve Fragilaria cinsleri takip etmiştir. Ayrıca kimyasal verilere göre su kalitesi değerlendirilmesi OMNIDIA programı yardımıyla yapılmış, istasyonlar birbirleriyle karşılaştırlmıştır. Sonuç olarak Diyatome komposizyonlarına bakıldığında özellikle F3 istasyonu tarımsal aktiviteden etkilendiği, F1 istasyonunun ise etkilenmediği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the impacts of agricultural activity on the diatoms of Felent Creek, one of the main tributaries of Porsuk River was investigated between October 2010 and August 2011. For this purpose, some physico-chemical parameters and diatom samples (epilithic, epipelic and epiphytic) were simultanously collected in three stations (F1,F2 and F3). As a result, 103 diatom taxa, belong to 42 genera were identified. While Nitzschia was the most abundant genus, Navicula, Gomphonema and Fragilaria followed this genus. For revealing the water quality level of the creek, OMNIDIA software program was used and each station compared with each other. Regarding to the diatom composition, especially F3 station was impacted by agricultural activity, contrastly F1 station wasn?t affected by the activity.