Kimyasal olarak modifiye edilmiş pPunıca Granatum L. kabuklarının ağır metallere karşı biyosorpsiyon davranışının incelenmesi
The investigation of biosorption behavior of chemically modified Punica Granatum L. peels towards heavy metals
- Tez No: 324690
- Danışmanlar: PROF. DR. YUNUS ERDOĞAN, PROF. DR. ADNAN ÖZCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmada, kimyasal olarak modifiye edilmiş Punica granatum L. kabuklarının (PGL) ağır metallere karşı biyosorpsiyon davranışı incelenmiştir. PGL'nin modifikasyon işlemi farklı kimyasallar ile gerçekleştirilmiştir. En yüksek modifikasyon miktarına hekzametilendiamin (HMDA) ile modifiye edilen biyokütle ile ulaşılmıştır. PGL ve HMDA-PGL üzerine Pb+2 ve Cu+2 iyonlarının biyosorpsiyonu pH, etkileşim zamanı ve sıcaklığa bağlı olarak incelenmiş; bunun yanısıra, deneysel veriler kullanılarak biyosorpsiyonun kinetik ve izoterm verileri çıkartılmıştır. Biyosorpsiyonun kinetik ve izoterm modellemesiyle deneysel verilerin yalancı-ikinci-derece kinetik ve Langmuir izotermine modellerine uygunluk gösterdiği belirlenmiştir. Sürekli sistem ile gerçekleştirilen biyosorpsiyon deneylerinde biyokütlelerin tekrar kullanılabilirliği araştırılmış ve metallerin biyosorpsiyonuna ait kırılma eğrileri türetilmiştir. Ayrıca PGL'nin HMDA ile modifikasyonunun ve biyosorpsiyon sürecinin aydınlatılması amacıyla FT-IR, BET, SEM, TG ve elementel analiz yöntemleri kullanılarak karakterizasyon çalışmaları gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, chemically modified Punica granatum L. shells (PGL) against the biosorption behavior of heavy metals were investigated. The modification of PGL was carried out with different chemicals. The maximum biosorption amount was reached with the biomass modified with HMDA. The biosorption of Pb2+ ve Cu2+ ions onto PGL and HMDA-PGL was investigated by means of pH, contact time and temperature; besides biosorption kinetic and isotherm parameters were deduced by using experimental data. Kinetic and isotherm modeling of the proves indicated that experimental parameters agree with the pseudo-second-order kinetic and Langmuir isotherm models. Biosorption experiments performed with continuous system were reserached the reusability of the biomasses and were derived from breakthrough curves relative to biosorption of metal ions. The characterization studies were also done by using FT-IR, BET, SEM, TG and elemental analysis to identify the biosorption processes and the modification of PGL with HMDA.