Büyükbaş hayvan barınaklarının IPARD programı kapsamında değerlendirilmesi Erzurum ili örneği
Evaluation of cattle hausings within IPARD programme Erzurum sample
- Tez No: 324700
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHAR KOCAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışma IPARD programının ilk aşamada uygulandığı illerden biri olan Erzurum ilinde, programın `Tarımsal İşletmelerin Yeniden Yapılandırılması ve Topluluk Standartlarına Ulaştırılmasına Yönelik Yatırımlar tedbiriyle ilişkili olarak, Erzurum ilinde bulunan mevcut işletmelerin durumunu ortaya koymak ve IPARD programda belirtilen standartlara uyma kapasitelerini ölçmek amacıyla yapılmıştır. Araştırma Erzurum İli merkez ilçelerindeki 11 köyde bulunan toplam 33 büyükbaş hayvan barınağında yürütülmüştür.IPARD Programının Tarımsal İşletmelerin Yeniden Yapılandırılması ve Topluluk Standartlarına Ulaştırılmasına Yönelik Yatırımlar tedbiri kapsamında desteklenerek yapılacak olan hayvan barınaklarında istenilen AB standartlarıyla, Erzurum ili merkez ilçelerinde bulunan hayvan barınaklarının mevcut durumunun karşılaştırılmasıyla yapılan bu çalışmada; Türkiye'de kırsal kalkınmaya dayanak olan ve yön veren belgeler, IPARD Programı ve çalışmaya konu olan IPARD tedbiriyle alakalı genel bilgilere yer verilmiştir.Çalışma sonucunda, Erzurum'da bulunan mevcut büyükbaş hayvan barınaklarının genel olarak IPARD programı kapsamında istenilen AB standartlarından çok uzak oldukları ve mevcut hayvan barınaklarının modernize edilerek AB standartlarını karşılamalarının çok zor olduğu tespit edilmiştir. Erzurum ilinde IPARD Programının Tarımsal İşletmelerin Yeniden Yapılandırılması ve Topluluk Standartlarına Ulaştırılmasına Yönelik Yatırımlar tedbirinden yararlanmak isteyen hayvancılık işletmelerinin Programın da imkân verdiği mevcut barınaklarını modernize etmek yerine yeni hayvan barınakları yaparak programdan yararlanmaya çalışmaları uygun olacaktır. Ayrıca IPARD programının uygulayıcısı olan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunun da Programdan yararlanmak isteyen işletmeleri hayvan barınaklarını modernize etmek yerine yeni hayvan barınağı yapmalarının kendileri açısından daha uygun olacağı konusunda bilgilendirmesi gerekmektedir
Özet (Çeviri)
This study was performed in Erzurum Province, one of the first-phase city IPARD program realized, in order to observe the condition of existing holdings in Erzurum province and to measure their complying capacity under the Measure of ?Investments in Agricultural Holdings to Restructure and to Upgrade to Community Standards?. Survey was conducted in, totally, 33 stables in 11 villages of central districts of Erzurum Province.In this study, It was given general knowledge about policy documents that are basis and guiding Rural Development in Turkey, IPARD Program and IPARD measure which is subject to Survey, by comparing the requested EU Standards for stables which are going to be supported Under The Measure, Investments in Agricultural Holdings to Restructure and to Upgrade to Community Standards, of IPARD program and the conditions of existing stables located in central districts of Erzurum Province.As a result of the study, It was concluded that the existing stables located in Erzurum are quite far from meeting the requested EU standards indicated in IPARD program and also it will be pretty tough for stables to meet EU standards by modernizing. It will be more appropriate for existing holdings who are planning to benefit from The Measure, Investments in Agricultural Holdings to Restructure and to Upgrade to Community Standards, to built new stables instead of modernizing of them. Also It will be wise for Agricultural and Rural Development Support Agency, the practitioner of IPARD program, to encourage holdings who wish to benefit from supports, to construct new stables instead of modernizing of them