Farklı yağ kaynağı içeren diyetlerin gökkuşağı alabalıklarında (Oncorhynchus mykiss) bazı büyüme (GH-I), (IGF-I), (IGF-II) ve immün sistem (TGF-ß) genleri ekspresyonu üzerine etkileri
The effects of different dietary lipids sources on some growth (GH-I), (IGF-I), (IGF-II) and immun system (TGF-ß) genes expression in rainbow trout (Oncorhynchus mykiss)
  1. Tez No: 324701
  2. Yazar: FEYZA İÇOĞLU AKSAKAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCÜMENT AKSAKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada, gökkuşağı alabalıkları (Oncorhynchus mykiss) %14 oranında balık, nar çekirdeği, soya fasulyesi, keten tohumu yağı ve yarı yarıya soya fasulyesi yağı (%7) + keten tohumu yağı (%7) içeren beş farklı diyetle sekiz hafta süreyle beslenmişlerdir. Deneme sonunda balıkların kas ve karaciğer dokularında büyüme hormonu (GH-I), insülin benzeri büyüme faktörü-I (IGF-I), IGF-II ve dönüştürücü büyüme faktörü beta (TGF-ß) mRNA seviyeleri ile spesifik büyüme oranı, oransal büyüme ve yaşama gücü araştırılmıştır.Yapılan analizler sonucunda büyüme genlerine ait mRNA seviyelerinin diyetlerdeki farklı yağ kaynakları tarafından etkilendiği belirlenmiştir. Punikik asit bakımından zengin olan nar çekirdeği yağı içeren diyetle beslenen gruptaki balıkların hem kas hem de karaciğer dokularında GH-I mRNA seviyesi diğer gruplara göre daha yüksek bulunmuştur. Kas dokularında IGF-II'nin IGF-I'e göre, karaciğer dokularında ise IGF-I'in IGF-II'ye göre daha yüksek oranda eksprese olduğu belirlenmiştir. TGF-ß bakımından nar çekirdeği yağı dışındaki gruplarda her iki dokuda da düşük oranda ekspresyon görülürken, nar çekirdeği yağı grubunda kontrol grubundan daha yüksek oranda mRNA seviyesi belirlenmiştir.Nar çekirdeği yağı (NO) ihtiva eden diyetlerle beslenen balıkların hem kas hem de karaciğer dokularında TGF-ß mRNA seviyesi ile yaşama oranı arasında pozitif, oransal büyüme ve spesifik büyüme oranı arasında negatif bir korelasyon olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) were fed ON five different diets including proportionally 14% fish, pomegranate seed, soybean, linseed oil and half and half soybean oil (%7) + and linseed oil (%7) during eight weeks. At the end of the experiment, in both muscle and liver tissues of fishes, growth hormone (GH-1), insülin like growth factor-I (IGF-I), IGF-II and transforming growth factor-beta (TGF-ß) mRNA levels, specific growth ratio, relative growth and survival rate were investigated.As a result of the analyses was determined that mRNA levels of the growth hormones were affected by the different lipid resources in diets. In both muscle and liver tissues, GH-I mRNA levels were found higher in fishes fed the diet including the pomegranate seed oil being rich in punicic acid than those of other groups.It was calculated that IGF-II was expressed in higher rate than IGF-I in muscle tissues though IGF-I was expressed in higher rate than IGF-II in liver tissues. In terms of TGF-ß, low rate expression was observed in both tissues in the groups fed diets not including pomegranate seed oil; higher mRNA levels were examined in the group feed diet including pomegranate seed oil than that ofIn both muscle and liver tissues of fishes fed diets including pomegranate seed oil (NO); it was observed that there is a negative corelation between rational growth and specific growth rate when there is a positive corelation between TGF-ß mRNA level and survival rate.