Allilik aminasyon ile sülfamatların sentezi
Synthesis of sulfamates with allylic amination
- Tez No: 324727
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Sülfamatlar gösterdikleri çeşitli biyolojik aktivitelerden dolayı akademik çalışmalarda ve ilaç sanayisinde ilgi odağı haline gelmiştir. Bu çalışma kapsamında yeni bir yöntem ile allilik alkollerden sülfamat bileşiklerini daha kısa ve daha yüksek verim ile sentezlenmesi amaçlanmıştır. Bu doğrultuda ilk olarak siklohekz-2-enol (7), siklookt-2-enol (58), 1,3,3a,4,5,7a-hekzahidroizobenzofuran-5-ol (60) allilik alkollerin sentezi gerçekleştirilmiştir. Bu sentezlenen ve ticari olarak temin edilen benzil alkol (59), prop-2-en-1-ol (61), 3- büten-2-ol (62) allilik alkollerin klorasülfonilizosiyanat ile reaksiyonu sonucunda istenilen sülfamat bileşiklerine ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Sulfamates turn out to be centre of interest in academical studies and drug industry due to displaying various biological activities. In this study content, it was aimed that sulfamates were synthesized from allylic alcohols with larger yield and less time by means of novel method. In this aspect, syntheses of cyclohexyl-2-enol (7), cyclooctyl-2-enol (58), 1,3,3a,4,5,7a-hexahydroisobenzofuran-5-ol (60) allylic alcohols were first carried out. Desired sulfamate compounds were achieved as a result that these synthesized and commercially supplied benzyl alcohol (59), prop-2-en-1-ol (61), buten-2-ol (62) allylic alcohols reacted with chlorosulfonyl isocyanate.