Optikçe aktif N,O-Asetaller'in organokatalitik tek kademe sentezi
Organocatalytic one-pot synthesis of optically active N,O-Acetals
- Tez No: 324728
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ALTUNDAŞ, YRD. DOÇ. DR. JOHAN FRANZEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Biyolojik aktif stereomerkez içeren N,O-asetallerin, stereokimyasal önemine rağmen, enantiyoselektif sentezleri için geliştirilmiş sentetik metotların sayısı oldukça azdır. Bu çalışmada optikçe aktif N,O-asetallerin, bir asimetrik katalizör eşliğinde tek kademede enantiyoselektif sentezi gerçekleştirilmiştir. Enantiyosaf prolin türevleri 6 ve 7 katalizör olarak kullanılarak alfa,beta-doymamış aldehit (203) ve 1,3-diketonların reaksiyonundan, optikçe aktif siklik N,O-asetal yapısındaki bileşikler yüksek enantiyoselektivite ve verimle sentezlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Despite the significant stereochemical importance of the N,O-acetal stereocenter to biological activity there is a lack of synthetic methodologies for enantioselective preparation of these motifs. In here we report our preliminary results on an asymmetric catalytic One-Pot strategy for the preparation of complex optically active N,O-acetals. alfa,beta-unsaturated aldehyde (203) reacted with 1,3-diketones using enantiomerically pure Prolin derivatives 6 and 7 optically active cyclic N,O-acetal structured compounds were synthesized at high selectivity with prosperous chemical yield.