Polipropilen lif takviyeli betonların yüksek sıcaklık etkilerinden sonra basınç dayanımlarının incelenmesi
The compressive strength of polypropylene fiber reinforced concrete exposed to elevated temperature
- Tez No: 324740
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A. FERHAT BİNGÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
İnşaat Mühendisliği alanında, sağladığı avantajlar bakımından lifli betonların önemi hızla artmaktadır. Lifli beton; çimento, agrega ve çoğunlukla süreksiz dağılı liflerin su ile karıştırılmasıyla elde edilen beton olarak tanımlanmaktadır.Beton yüksek sıcaklık etkisinde kaldığında önemli ölçüde hasara uğrar. Bu durum istenmeyen yapısal kusurlara neden olabilir. Polipropilen liflerin ilavesi bu hasarın azaltılmasında kullanılan yöntemlerden biridir. Bu çalısmada lif katkısız, 300, 600, 900 ve 1200g/m³ polipropilen elyaf (yün) ve çubuk lif katkılı kullanılarak beton numuneler üretilmiştir. Polipropilen elyaf lifin boyu 12 mm ve polipropilen çubuk lif 40 mm boyunda kullanılmıştır. Numuneler laboratuar ortamında kür edilmiş, 28. günün sonunda tüm numuneler 23°C, 150°C, 300°C, 450°C, 600°C ve 750°C sıcaklık etkisine maruz bırakılmıştır. Yüksek sıcaklık etkisinde kalan numunelerin başlıklama yaptıktan sonra basınç dayanımları belirlenmiştir.En yüksek basınç dayanımı 300g yünsü polipropilen katkılı numunelerde tespit edilmiştir. Bu grup için dayanım artışı %8 olarak belirlenmiştir. Yüksek sıcaklık etkilerinden sonra dayanımda çubuk polipropilen lifler yünsü polipropilen liflere göre daha iyi sonuçlar göstermiştir. Ayrıca veriler göstermiştir ki her iki lif grubu için 600°C den sonra lifsiz numuneler daha iyi sonuç vermiştir. Bunun nedeni olarak 500°C den yüksek sıcaklılarda polipropilen liflerin erimesiyle, boşluklu bir ortam oluşumuna sebep olması düşünülebilir.
Özet (Çeviri)
In the field of civil engineering, the importance of fiber concrete is rapidly increasing. Cement, aggregate and distribution of fibers by mixing water is defined as a polypropylene fiber reinforced concrete (PFRC).Concrete undergoes significant damages when it is under the effect of high temperature. This may cause undesirable structural defects. The addition of polypropylene fibers is one of the methods used to reduce this damage. In this study, the concrete specimens without any fibers (control specimens), 300gr/m³, 600gr/m³, 900gr/m³ and 1200gr/m³ polypropylene fibers were produced both in woolen and rod shape. The length of woolen polypropylene fiber was 12mm and for the rod type was 40 mm. The specimens were matured in the laboratory environment. At the end of 28th day, they were left at 23°C, 150°C, 300°C, 450°C, 600°C and 750°C for 2 hours. Then after capping the specimens, the compressive strength of them was determined.The maximum compressive strength was determined in samples observed to 300gr/m³ of woolen polypropylene. For this group, the compressive strength increase was 8%. In the fire resistance strength, the rod polypropylene fibers showed better result than woolen polypropylene fibers. On the other hand, the results showed that beyond the both fiber groups, the control specimens gave the best result after the temperature of 600°C. This is because of the melting of polypropylene fibers after 500°C, as well as the fibers obstacle to explode but it leads to the formation of porous media and caused the reducing of the compressive strength.