X-ışını kırınım sonuçlarının bilgisayar uygulamalarıyla analizi ve grafiklendirilmesi
Analyzing and graphic plotting of X-ray diffraction results with assistance of a computer application
  1. Tez No: 324743
  2. Yazar: ÖZGÜR FIRAT ÖZPOLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAKUP KURUCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
X-ışını kırınım metodu, mineral analizi için kullanılan yöntemlerden birisidir. Bu çalışmada x-ışını kırınım metodu kullanılarak alınan verilerin kolay ve efektif bir şekilde analizi için gerekli olan uygulama geliştirilmiştir.Geliştirilen uygulamanın ürettiği grafikten yola çıkılarak pik değerleri tespit edilmiştir. Uygulama içerisinde daha önceden belirlenen deneysel minimum yoğunluktaki pik değerleri uygulama içerinde bulunan her bir patent verilerinin sahip olduğu pik değerleri ile kıyaslanarak analiz edilmesi amaçlanmıştır.Uygulamanın bütün işletim sistemlerinde çalışabilmesi için Javascript dili kullanılmıştır. Uygulama, Arizona Üniversitesi'nde yürütülmekte olan RRUFF Projesi'nin çalışmalarının sonucunda elde edilen 2199 patent verisini kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
X-ray diffraction is a technique that used to analyze minerals within a crystalline structure. In this study, a novel application is produced to analyze data which is generated by means of X-ray diffraction method, in a very clear and effective manner. By the help of the graphs generated by developed application, peak values are calculated. Formerly determined experimental minimum density peak values are compared with the peak values of every patent data that exists in application to analyze. Javascript programming language is preffered to enable application to run on all operating systems. 2199 patent data resulted from extensive studies of RRUFF Project which has been conducted by Arizona University are served as a main library for application.