Bazı termolüminesans dozimetrik bileşiklerin ve aminoasitlerin 0,015-15 MeV enerji aralığında kütle ve enerji soğurma katsayıları, etkin atom numaraları, atomik ve elektronik tesir kesitleri ve foton kuvvetlendirme faktörlerinin incelenmesi
Detemination of mass and energy absorption coefficients, effective atomic numbers, atomic and electronic cross sections and photon buildup factors of some thermoluminescence dosimetic compounds and aminoacids at 0,015 - 15 MeV energy range
- Tez No: 324744
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DEMET DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu tez çalışmasında 0,015-15 MeV enerji aralığında MgSO4, CdSO4, Al2O3, Mg2SiO4, ZnSO4, CaSO4, CaF2, NaSO4, Na4P2O7, Ca5F(PO4)3, SiO2, CaCO3 ve BaSO4 termolüminesans dozimetrik bileşiklerin ve C2H5NO2 (glycine), C3H7NO2 (alanine), C5H9NO2 (proline) ve C6H13NO2 (lucine) aminoasitlerinin kütle soğurma katsayıları, kütle enerji soğurma katsayıları, etkin atom numaraları, atomik ve elektronik tesir kesitleri ve foton kuvvetlendirme faktörleri teorik olarak hesaplanmıştır. Bu fiziksel parametrelerin enerji ve kimyasal yapıya bağlılığı tartışılmıştır. Ayrıca, bu çalışmada incelenen bileşik ve aminoasitlerin foton kuvvetlendirme faktörleri 40 ortalama serbest yol penetrasyon derinliğine kadar hesaplanmıştır. Bu parametrenin enerji, penetrasyon derinliği ve kimyasal yapıya bağımlılığı tartışılmıştır. Elde edilen sonuçlar tablo ve grafikler halinde sunulmuştur
Özet (Çeviri)
The present study, mass attenuation coefficients, mass energy apsorption coefficients, effective atomic numbers, atomic and electronic cross-sections and photon fuildup factors were determined theoretically for some thermoluminescence dosimetric compounds such as MgSO4, CdSO4, Al2O3, Mg2SiO4, ZnSO4, CaSO4, CaF2, NaSO4, Na4P2O7, Ca5F(PO4)3, SiO2, CaCO3 and BaSO4 and aminoacids such as C2H5NO2 (glycine), C3H7NO2 (alanine), C5H9NO2 (proline) and C6H13NO2 (lucine) at 0,015- 15 MeV energy range. Also, the photon buildup factors for these materials have been calculated up to penetration depths of 40 mean free path. The obtained buildup factors have been investigated depending on photon energy, penetration depth and chemical composition. The results were presented in tables and graphics