Fıstık endüstrisi atıksularının ön arıtımı ve aerobik ortamda biyolojik olarak arıtılabilirliğinin incelenmesi
The pre-treatment of pistachio industry wastewater and the investigation of biological tretability of them in to the aerobic conditions
  1. Tez No: 324750
  2. Yazar: SEVTAP DOĞRU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPER NUHOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışma iki aşamada yürütülmüştür. Çalışmanın ilk aşamasında antep fıstığı endüstrisinden kaynaklanan atıksuların öncelikle atıksu karakterizasyonu daha sonra ön arıtım çalışması yapılmıştır. Kimyasal arıtılabilirlik çalışmalarında koagülant olarak kil, AlCl?, Al?(SO?)?, Fe?(SO?)? ve FeCl? kullanılmıştır. Kimyasal arıtılabilirlik deneyleri sonucunda en iyi koagülant AlCl? olarak tespit edilmiştir. Optimum dozajda ve optimum pH değerinde AlCl? ile %99.6 askıda katı madde (AKM) giderme verimi, %65.8 kimyasal oksijen (KOİ) giderme verimi ve %85.5 toplam fenol giderme verimi elde edilmiştir.İkinci aşama, fıstık sanayi atıksuyunun aerobik şartlarda kesikli olarak arıtımının incelenmesi, kinetik parametrelerin hesaplanması ve aerobik şartlar altında fıstık atıksuyu gideriminin matematiksel olarak modellenmesini kapsamaktadır. Başlangıç fıstık atıksuyu konsantrasyonu ve spesifik büyüme hızı arasındaki ilgi için Andrew, Han-Levenspiel, Luong ve Aiba biyokinetik eşitlikleri karşılaştırılmış ve bu eşitliklerdeki parametreler hesaplanmıştır. En iyi uyumu sağlayan biyokinetik eşitliği Aiba olarak bulunmuş ve bu eşitlikte yer alan µmax, Ks ve Ki parametrelerine ait değerler sırasıyla 0.25 sa-1, 19 mg/L, 516 mg/L olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out at two stages. The first stage of this study; characterization of wastewater pistachio industry was done then pretreatment was investigated. Clay, AlCl?, Al?(SO?)?, Fe?(SO?)? and FeCl? were used as coagulant of chemical treatability study. At the end of the chemical treatment phase, best coagulant AlCl? has been identified. At optimal dosage and optimal value of pH, 99.6% of suspended solid (SS) removal efficiency, 65.8% of chemical oxygen demand (COD) removal efficiency and 85.5% total phenol removal efficiency were obtained by using AlCl?.The second stage of this study conducted under aerobic conditions include, estimation of kinetics parameters and the mathematical modeling of pistachio industry wastewater removal for aerobic conditions. The Andrew, Han-Levenspiel, Luong and Aiba biokinetic equations were employed for the relation between specific growth rate and initial pistachio wastewater concentration and parameters of this equation was estimated. The best fit biokinetic equation of this study was found by using Aiba and the kinetic coefficient of this equation µmax , Ks and Ki were found respectively also, 0.25 h-1, 19 mg/L, 516 mg/L.