Farkli tipte katkı maddeleri ile boya çamurlarının kompostlanabilirliği
Composting of paint sludge with different bulking agents
  1. Tez No: 605185
  2. Yazar: BEHİCE GAMZE GÜMRAH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELNUR UÇAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmada su bazlı boya çamurlarının hacmini azaltmak ve bertarafı için farklı tipte düzenleyici katkı maddeleri kullanılarak kompostlanabilirliği ve bu düzenleyici katkı maddelerinin kompostlama işlemine etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Otomotiv endüstrisinde üretim sonucu oluşan boya çamurlarının farklı katkı maddeleri kullanılarak kompostlanabilirliği ve kompostun fiziksel ve kimyasal değişimi incelenmiştir. Boya çamuru, farklı karışım reçetelerinde ondört ayrı reaktörde kompostlanmıştır. Boya çamurunun kompostlanması için düzenleyici katkı maddesi olarak ayçiçeği sapı, fıstık kabuğu ve mısır koçanı kullanılmıştır. Kompost karışımının mikroorganizma gereksinimini gidermek amacıyla aşı maddesi olarak gıda endüstrisi arıtma çamuru ve endüstriyel arıtma çamuru eklenmiştir. Kompostlama işlemi, 28 gün boyunca 30 L'lik reaktörlerde gerçekleştirilmiştir. Proses boyunca 0., 2., 7., 14., 21. ve 28. günlerde alınan örnekler üzerinde kuru madde, nem, organik madde, sıcaklık, toplam kjeldahl azotu (TKN), pH, elektriksel iletkenlik (EC) ve C/N parametreleri izlenmiştir. Kompostlama işlemi gerçekleştirilen on dört reaktörden on iki tanesi 40 °C'yi aşarak termofilik faza geçmiş olup üç reaktör de 55 °C'nin üstüne çıkmıştır. 55 °C'nin üstünde en uzun süre kalan reaktör % 70 boya çamuru ve % 30 mısır koçanı ile hazırlanan B14 reaktörü olmuştur. Nem oranları incelendiğinde, 28 günlük aktif kompostlama döneminde kompost için gerekli nem oranı (% 40-60) sağlanmış olup, yönetmelikte istenen nem değerlerine de aktif kompost fazını takiben yapılacak olan olgunlaştırma fazında ulaşılabileceği düşünülmektedir. Reaktörlerdeki karışımların organik madde kayıpları hesaplandığında B1, B9 ve B12 reaktörlerinde diğer reaktörlere göre daha yüksek oranda kayıp olduğu gözlemlenmiştir. B2 ve B5 reaktörleri dışındaki diğer reaktörlerde C/N oranı literatürde belirtilen oranlarda azalmıştır. Gerçekleştirilen çalışmalar sonucunda kompostlama prosesinin, boya çamurlarının yönetiminde kullanılabileceği, bu proses ile boya çamuru miktarının azaltılabileceği ve daha az zararlı formlara dönüştürülebileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the compostability of water based paint sludges by using different types of bulking agent to reduce the volume and to determine the effect of these bulking agents on the composting process. In the automotive industry, the compostability and the physical and chemical changes of the paint sludge produced by using different bulking agent were investigated. The compostability of the paint sludge produced in the automotive industry using different bulking agent and the physical and chemical change of the compost were investigated. The paint sludge was composted in 14 different reactors. Sunflower stalk, peanut shell and corn cob were used as bulking agent for the composting of paint sludge. Food industry treatment sludge and industrial treatment sludge were added as a vaccine to supply the microorganism requirement of the compost mixture. Composting process was carried out out in 30 L reactors for twenty-eight days which is prepared in fourteen reactors with different recipes. Composting was carried out in 14 different reactors with different mixing ratios. Dry matter, moisture, organic matter, temperature, TKN, pH, EC and C / N parameters were monitored on samples taken on days 0., 2., 7., 14., 21 and 28 throughout the process. Twelve of the fourteen reactors, which were regularly monitored and analyzed for 28 days, passed the thermophilic phase exceeding 40 ° C and three reactors went above 55 ° C. Reactor with the longest residual temperature above 55 ° C was the B14 reactor which is prepared with 70% paint sludge and 30% corn cob. When the moisture content is examined, the required moisture content (40-60%) is provided for compost during 28 days of active composting period. When organic matter losses of the mixtures in the reactors were calculated, it was observed that the B1, B9 and B12 reactors lost more than the other reactors. In the reactors other than B2 and B5, the C/N ratio decreased in the literatüre. As a result of the studies, it has been determined that the composting process can be used in the management of paint sludges, the amount of paint sludge can be reduced and converted to less harmful forms.