Şeker Fabrikası atıksuyunun elektrokoagülasyon yönetmi ile arıtımı
Sugar Factory wastewater treatment by electrocoagulation method
- Tez No: 324751
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT TOLGA YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmada, elektrokoagülasyon yöntemi ile Şeker Fabrikası atıksuyunun arıtılabilirliği çalışılmış ve sistem parametrelerinin giderim verimi üzerine etkileri incelenmiştir. Sistem parametreleri olarak elektrot malzemesi, çözeltinin başlangıç pH'sı, akım yoğunluğu, karıştırma hızı, destek elektrolit türü ve konsantrasyonu seçilmiştir. Denemelerde Erzurum Şeker Fabrikası dengeleme havuzundan alınan şeker üretim prosesi atıksuyu kullanılmıştır.Elektrot olarak alüminyum ve demir kullanılmıştır. Demir ve alüminyum elektrot kullanılarak yapılan denemelerde, çözeltiye ilave edilen destek elektrolit KOİ giderim verimini artırırken, enerji tüketimini azaltmıştır. Alüminyum elektrotla yapılan denemelerde 2,143 mA/cm2 akım yoğunluğunda, 150 devir/dakika karıştırma hızında, başlangıç pH'sı 6'da, 100 mmol NaCl eklenmesi ile 180 dakikada KOİ giderimi %97,43'tür. Demir elektrotla yapılan denemelerde 4,286 mA/cm2 akım yoğunluğunda, 150 devir/dakika karıştırma hızında, başlangıç pH'sı 8'de, 100 mmol NaCl eklenmesi ile 180 dakikada KOİ giderimi %67,24'tür.
Özet (Çeviri)
In this study, treatability of waste waters of a sugar factory with electrocoagulation method has been studied and effects of system parameters over removal efficiency is investigated. Electrode material, initial pH value of the solution, current density, mixingrate type and concantration of supplemantary electrolyte have been selected as the system parameters, wastewater from sugar production process sampled from the balancing pool of the Erzurum Sugar Factory has been used in the experiments.The aluminium and the iron have been used as electrodes. In the experiments in which aluminium and iron have been used, supplementary electrolite added to the solution has increased the COD removal efficiency while it decreased the energy consumption. In the experiments with aluminium electrodes; at 2,143 mA/cm2 current density 150 rpm mixing rate and at initial pH of 6; COD removal has been obsorved as 97,43% in 180 minutes by adding 100 mmol NaCI. In the experiments with iron electrode; at 4,286 mA/cm2 current density, 180 rpm mixing rate and initial pH of 8; COD removal has been observed as 67,24% in 180 minutes by adding 100 mmol NaCI.