Bianizotropik metamalzemelerin elektromanyetik özelliklerinin yeni bir mikrodalga tekniği ile belirlenmesi
Determination of electromagnetic properties of bianisotropic metamaterials by using a new microwave method
  1. Tez No: 324749
  2. Yazar: YUNUS KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR CEM HASAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu Yüksek Lisans tezinde, bianizotropik metamalzemelerin elektromanyetik özellikleri yeni bir mikrodalga tekniği (mükemmel elektrik iletken ile sonlandırma) ile etkin ve doğru bir şekilde belirlenmesi hedeflenmiştir. Bu amaç doğrultusunda, bianizotropik metamalzemelerin mükemmel elektrik iletken ile sonlandırılmış bir konfügürasyonu için önce gerekli yansıma saçılma parametresinin çıkarımı yapılmış, daha sonra elde edilen bu saçılma parametresi ile bu malzemelerin herhangi bir sonlandırma olmadan elde edilen ileri yansıma ve iletim saçılma parametreleri kulanılarak elektromanyetik özellikleri belirlenmiştir. Elde edilen bu teorik ifadeler, yazılmış MATLAB programları ve elde edilmiş CST Mikrodalga simülasyon sonuçları vasıtasıyla doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this Master Thesis, we aim at efective and correct determination of electromagnetic properties of bianisotropic metamaterials by using a new microwave method (termination by a perfect electric conductor). Toward this end, first the expression of reflection scattering parameter is derived for the configuration in which bianisotropic metamaterials are terminated by a perfect electric conductor, and then using this parameter in addition to forward reflection and transmission scattering parameters of these materials without any termination, their electromagnetic properties have been extracted. Derived theoretical expressions are validated by coded MATLAB programs ve obtained CST Microwave simulations.