Dioksinlerin toksik etkilerinin Drosophila kanat benek testi ve biyokimyasal yöntemlerle belirlenmesi ve bu etkilerin farklı antioksidanlar ile giderilmesi üzerine araştırmalar
Studies regarding the determination of the toxic effects of dioxins via Drosophila wing spot test and biochemical methods and the removal of these effects using various antioxidants
- Tez No: 324752
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HANDAN UYSAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Genetik, Genetics
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu çalışmada, farklı dozlarda kronik dioksin uygulamalarının D. melanogaster?in transheterozigot larvaları üzerinde olası toksik/genotoksik etkileri ve bu etkilerin giderilebilmesi için Koenzim Q10 ve Resveratrol?ün koruyucu rolü araştırılmıştır. Üç aşamalı olarak planlanan bu çalışmada, öncelikle poliklorlu dibenzo-p-dioksinlerden 2,3,7,8-TCDD, 1,2,3,7,8-PeCDD, 1,2,3,7,8,9-HXCDD ve 1,2,3,4,6,7,8,9-OCDD?nin transheterozigot larvalarda yaşama yüzdesi (larval mortalite) üzerine etkisine bakılmıştır. Daha sonra farklı konsantrasyonlarda (1x10-7,2,5x10-7 , 5x10-7 ve 10x10-7 µg/mL) dioksin içeren besiyerlerinde yaşayabilen ergin bireylere ait kanatlar kullanılarak, Drosophila kanat benek testi ile genotoksik aktivite incelenmiştir. Son olarak dioksinlerin genotoksik/toksik etkilerinin antioksidanlar ile giderilmesine çalışılmıştır. Bu amaçla, dioksin uygulama gruplarında oksidan sistemlerine, dioksin+antioksidan uygulama gruplarında ise antioksidan sistemlerine ait biyokimyasal testler ve ölçümler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the possible toxic/genotoxic effects of chronic dioxin applications in various doses on the transheterozygote larvae of D. melanogaster along with the protective role of Coenzyme Q10 and Resveratrol for the removal of these effects have been examined. The study has been planned in three stages and firstly the effect of 2,3,7,8-TCDD, 1,2,3,7,8-PeCDD, 1,2,3,7,8,9-HXCDD and 1,2,3,4,6,7,8,9-OCDD of the polychlorinated dibenzo-p-dioxins on the larval mortality of transheterozygote larvae have been examined. Afterwards, wings from the adult individuals that can live in various mediums with different concentrations (1x10-7; 2,5x10-7; 5x10-7 and 10x10-7 µg/mL) of dioxin have been used to examine the genotoxic activity via Drosophila wing spot test. Lastly, the genotoxic/toxic effects have been tried to be eliminated using antioxidants. To this end, biochemical tests and measurements belonging to oxidant systems for dioxin application groups and antioxidant systems for dioxin+antioxidant application groups were carried out.