A comparative study of slab panels behavior using geopolymer and conventional concrete based on different heat effect
Jeopolimer ve konvansiyonel beton kullanılan döşeme panellerinin farklı ısı etkisine göre karşılaştırmalı bir çalışması
- Tez No: 745229
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNCER ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Betonarme döşeme, farklı yapı bileşenlerinde bina yüzeyine düz bir form kazandırmak için kullanılan temel bir yapı elemanıdır. yüksek sıcaklık, çelik takviyeli levhaların delme direncini etkiler. Bu çalışmada, iki farklı koşula dayalı olarak beton plakalar üzerindeki kesme etkileri olgusuna optimum bir çözüm araştırılmıştır; birinci koşul, bu araştırmada jeopolimer beton olarak belirtilen sürdürülebilir bir malzemenin kullanılması, ikincisi ise yüksek betonun etkisinin incelenmesidir. kesme davranışı üzerindeki sıcaklık. Bu çaba, farklı model koşulları arasındaki farkı gösterecek ve bunları aynı koşul altında karşılaştıracak, ayrıca ısı derecelerinin değiştirilmesinin etkisini araştıracak ve döşeme tepkilerini keşfedecektir. Standart numuneler kullanılarak mekanik özellikler ve bozunması araştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
Reinforced concrete slab is an essential structural element which is used to provide building surface a flat form in different structural components. the high temperature affects steel reinforced slabs punching resistance. This study investigated an optimum solution to the phenomenon of shear actions on concrete slabs based on two different conditions, the first condition is by using a sustainable material which specified in this research as the geopolymer concrete, and the second is to study the effect of high temperature on the shear behaviour. This effort will be showing the difference between different model conditions and compare them under same condition, also investigate the effect of changing the heat degrees and explore the slab responses. The mechanical properties and its degradation will be investigated by using standard specimens.