Selçuklu (Konya) civarındaki zeminlerin jeoteknik değerlendirilmesi
Selcuk (Konya) soils surrounding evaluation of geotechnical
- Tez No: 324774
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. R.PELİN BİLGEHAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
 - Yıl: 2012
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Aksaray Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu çalışmada, Konya-Selçuklu ilçesinin zemin özelliklerinin jeolojik-jeoteknik açıdan incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada arazi gözlemleri yanında deney ve gözlem amaçlı araştırma çukurları ve sondaj loglarından yararlanılarak jeolojik harita hazırlanmıştır. İnceleme alanında daha once yapılmış olan çok sayıda sondaj ve araştırma çukurlarından elde edilen veriler derlenmiş ve jeolojik-jeoteknik değerlendirme yapılmıştır.İnceleme alanında yüzeylenmiş yaşlı birimler Orta Triyas-Jura yaşlı Lorasdağı Formasyonu dolomit ve kireçtaşı üyeleridir.Jeolojik birimlerin, mühendislik jeolojisi özelliklerini belirlemek, zemini temsil eden numuneler almak amacı ile Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından 160 noktada derinlikleri 7,62 m. ile 30,20 m. arasında değişen toplam 1877 m. temel sondajı ile 36 noktada derinlikleri 2,00 m. ile 5,00 m. arasında değişen toplam 163 m. araştırma çukuru açılmıştır.Çalışmada 1/25000 ölçekli 6 adet paftanın kapladığı ~15.000 ha'lık alanda yapılmış olan sondajlı ayrıntılı çalışmalar irdelenmiş ve sonuçları değerlendirilmiştir. Laboratuvarda 1410 adet su içeriği, 1410 adet elek analizi, 729 adet atterberg limitleri (LL, PL, PI), 150 adet konsolidasyonsuz drenajsız (UU) üç eksenli deneylerle zeminlerin kohezyon ve içsel sürtünme açıları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the town of Konya Seljuk geological and geotechnical soil properties were investigated. Addition to field observations in this study, the research observation and test pits and drilling logs for the geological map prepared by using. Review of research in the field of drilling and a large number of pits which were previously obtained data were compiled and the geological and geotechnical evaluation.Older units seen in the study area, the Middle Triassic-Jurassic age, are members of the Loras Mountain Formation dolomite and limestone.Geological units, determine the characteristics of engineering geology, ground Konya Metropolitan Municipality in order to obtain representative samples at depths of 160 by 7.62 m. with 30.20 m. a total of 1877 m. 2.00 m with a drilling depth of 36 basis points. to 5.00 m. a total of 163 m. trial pits were opened.Study, 1/25000 scale 6 ~ 15 000 ha area covered by each paftanın drilling activities conducted and the results of detailed studies were examined. 1410 of the laboratory, water content, sieve analysis of 1410 pieces, 729 pieces Atterberg limits (LL, PL, PI), 150 Unconsolidated undrained (UU) triaxial soil cohesion and internal friction angles determined by experiments.