Reaktif mavi 181 boyasının ileri oksidasyon yöntemlerinden UV/H2O2 prosesi ile giderilmesi
The removal of reactive blue 181 in advanced oxidation processes with UV/H2O2
  1. Tez No: 324773
  2. Yazar: EMİNE BAŞTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA KARATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Sentetik boyalar tekstil, boya, kağıt ve baskı endüstrilerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Tekstil endüstrisinde kullanılan reaktif boyarmaddeler, proses işlemleri sonucunda meydana gelen yüksek miktarlarda organik kirlilik ve renklilik içeren atık sular oluşturmaktadır. En çok kullanılan ileri oksidasyon prosesleri fotokatalitik oksidasyon, hidrojen peroksitle birlikte ozon (O3/H2O2), ultraviyole (UV), ultraviyole ile ozon (UV/O3), ultraviyole ile hidrojen peroksit (UV/H2O2), Fenton (Fe2+/H2O) ve foto-Fenton (Fe2+/H2O/UV)'dur. İşletim parametrelerinin etkisi; hidrojen peroksit dozu, pH değeri ,boya derişimi, ve sıcaklık incelenmiştir. En yüksek giderim verimi ( %99) 20 dakika süresince hidrojen peroksit 500 mg/L, boya derişimi 100 mg/L, pH 3'te elde edilmiştir. Kinetik açıdan 1. Dereceden ve yalancı 1. Dereceden kinetiğe uymaktadır. Ayrıca bu çalışmada UV/ H2O2 sistemiyle RM18'in renksizleştirilmesinde, entalpi ve entropi gibi termodinamik parametrelerde incelenmiş ve bu oksidasyon sisteminin doğal şartlarda ekzotermik olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Synthetic dyes are commonly used in textile, dye, press and paper industries. Reactive dyes which used in textile industry, generate high quantities of organic pollution and wastewaters which contain colourful dyes at the end of the process. The most used advanced oxidation process are photocatalytic oxidation, hydrogen peroxide with ozone (O3/H2O2), ultraviole (UV), ultraviole with ozon (UV/O3), ultraviole with hydrogen peroxide (UV/H2O2), Fenton(Fe+2/ H2O2) and photo-fenton (Fe+2/ H2O2/UV). The effects of operating parameters, such as H2O2 dosage, pH value, dye concentration and temperature were examined. Maximum decolorization (99 %) efficiencies were achieved at the H2O2 dosage of 500 mg/l, dye concentration of 100 mg/l and pH 3 for 20 minutes reaction time. The decolorization kinetic of RB181 followed first and pseudo-first-order reaction kinetic. The paper also discussed thermodynamic parameters including enthalpy, entropy, for the decolorization of RB181 by UV/H2O2 and exposed that the oxidation process was exothermic under natural conditions.