Krikotiroid membranın vasküler yapılarla topografik ilişkisi ve klinik önemi
Neighborhood of cricothyroid membrane with vascular structures and its clinical significance
  1. Tez No: 324864
  2. Yazar: SEDAT DEVELİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT YALÇIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Krikotiroid membran; hava yolu açıklığının sağlanması amacıyla başta krikotiroidotomiler olmak üzere invazif girişimlerin uygulama noktasını teşkil etmektedir. Bu invazif girişimler neticesinde, kanama, kıkırdak hasarı, larinks stenozu gibi çeşitli komplikasyonlar oluşabilmektedir. Bu araştırmamızda membran üzerinde yer alan anatomik yapıları değerlendirerek, membrana yönelik invazif girişimlerde oluşan komplikasyonların nedenlerini ve girişimler için membran üzerinde güvenli bir alan tespit etmeyi amaçladık. Anatomi Anabilim Dalında mevcut olan %10'luk formaldehit ile fikse edilmiş 30 larinks araştırmamızda kullanılmıştır. Diseksiyon mikroskobu altında membran incelenmiş olup membran üzerinde r.cricothyroideus, v.cricothyroidea, v.cricothyroidea'ların oluşturduğu ortak ven, lobus pyramidalis glandulae thyroidea ve lenf düğümleri saptanmıştır. Tespit edilen anatomik yapıların membran üzerindeki, en sık yerleşimleri incelendiğinde; r.cricothyroideus ve v.cricothyroidea'ın membranın üst yarısında seyrettiği, ortak venin orta hatta bulunduğu ve glandula thyroidea'ya doğru seyrettiği, lobus pyramidalis ve lenf düğümlerinin orta hattın solunda yer aldığı saptamıştır. Sonuç olarak; krikotiroid membrana yönelik invazif girişimlerde, membran üzerinde yer alan r.cricothyroideus, v.cricothyroidea, ortak ven ile oldukça zengin kanlanması olan lobus pyramidalis ve lenf düğümleri yaralanabilmektedir. Bu bölgenin beslenmesinin bozulması ve kanamaya sekonder olarak membrana yönelik girişimlerde komplikasyonların oluştuğunu düşünmekteyiz. Tespit ettiğimiz anatomik yapıların yerleşimine baktığımızda membranın sağ alt kadranının invazif girişimler açısından daha güvenli olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Cricothyroid membrane is represented as the application point for invasive procedures, particularly cricothyroidotmies, in order to ensure airway patency. As a result of these invasive procedures, various complications may occur such as bleeding, cartilage damage, laryngeal stenosis. In this study we aimed to evaluate the anatomic structures located on the membrane, causes of complications of invasive procedures through the membrane and identify a safe area on the membrane for interventions. 10% formaldehyde fixed 30 larynxes in the department of Anatomy were used for this study. Membrane was examined under the dissecting microscope, r.cricothyroideus, v.cricothyroidea, a common vein formed by v.cricothyroidea, lobus pyramidalis glandulae thyroidea and lymph nodes were detected on the membrane. The most common locations of the anatomical structures identified on the membrane is examined. R.cricothyroideus and v.cricothyroidea found to be on the upper half of the membrane, common vein was in the midline and coursing through the thyroid gland, lobus pyramidalis and lymph nodes found to be on the left side of the midline. As a result; r.cricothyroideus, v.cricothyroidea, common vein, lobus pyramidalis which has very rich blood supply and lymph nodes located on the membrane may be injured with invasive procedures for the cricothyroid membrane. We consider that complications may occur secondary to the degradation of the nutrition of this region. When we look at the location of anatomical structures that we identified on the membrane, the lower right quadrant seems to be more secure in terms of invasive procedures.