Anterior ve lateral perforan servikal özofagus yaralanmalarında erken ve geç dönem cerrahi müdahalenin etkilerinin değerlendirilmesi; deneysel çalışma
Investigation of early and late surgical treatment in anterior and lateral perforations of cervical esophageus; experimental research
  1. Tez No: 324878
  2. Yazar: SEZAİ ÇUBUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT GÜRKÖK, YRD. DOÇ. DR. ORHAN YÜCEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Özofagus perforasyonu, yüksek morbidite ve mortalite oranına sahiptir. Yoğun bakım şartları ve uygulanan cerrahi tekniklerdeki gelişmelere paralel olarak morbidite ve mortalite oranı bir miktar düşmüştür.Biz bu çalışmada servikal özofagus yaralanmasına (a) anterior ve posterior lokalizasyondaki perforasyonların ve (b) tamir için güvenli zaman aralığının morbidite ve mortalite üzerine olan etkisini araştırmayı amaçladık.Ratlar üzerinde yapılan çalışmada denekler önce anterior ve lateral perforasyon gruplarına, sonrada bu iki grup kendi içinde erken (12.saat) ve geç tamir uygulanan (24.saat) gruplar olarak iki alt gruba daha ayrılmıştır. Deneklere 22 gauge anjioket ile perforasyon oluşturulmuş erken veya geç dönemde tamir edilmiştir.Ratlardan biyokimyasal olarak beyaz küre ve IL-10 düzeyleri, mikrobiyolojik olarak perforasyon bölgesi kontaminasyon durumu, radyolojik olarak perforasyon varlığı incelenmiştir. Sakrifikasyon sonrası özofagus dokusu histopatolojik olarak incelenmiştir.Anterior perforasyon erken dönem tamir grubunun, lateral perforasyon geç dönem tamir grubu ile beyaz küre ve kontaminasyon açısından, lateral perforasyon erken dönem tamir grubu ile de kontaminasyon açısından anlamlı fark saptandı. IL-10, perforasyon lokalizasyonu ile tamir zamanı açısından istatistiksel anlamlı fark saptanmadı.Sonuç olarak yapmış olduğumuz deneysel çalışmamızın özofagus anterior kısmından uygulanan perforasyonların daha iyi tolere edilebileceğini ve tedavi için daha uzun güvenli zaman aralığına sahip olduğunu gösterdiği kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Esophageal perforation has high morbidity and mortality rate. Morbidity and mortality rates have been decreased slightly by the progress in surgical technics and intensive care conditions.We here aimed to search the effect of both (a) cervical esophageal perforation from anterior and lateral locations and (b) safe time interval for repair on mortality and morbidity.In our study, which was performed on rats, the rats were first grouped into anterior and lateral perforation groups, afterwards these two groups were divided into two subgroups as early (12 h) and late (24 h) repair groups. Perforation was made with 22 gauge angiocath and repaired in early or late time periods.White blood cells and IL-10 levels, contamination status were analysed and radiological studies were made. Histopathologic examination of the esophageus was made after the sacrification.We have found significant difference in white blood cell count and contamination between the rats that were perforated anteriorly, repaired early and perforated laterally, repaired in late time period. Also we have found significant difference in contamination between anterior perforation early repair group and lateral perforation early and late repair group. No statistical differences was found within the groups as IL-10, location of the perforation and the time of the treatment.As a result, we think that our findings show us anterior perforation of the cervical esophageus is better tolarated and has a wider safe time interval for treatment.