Kemik ve yumuşak doku tümörlerinde kapalı biyopsi yöntemlerinin güvenilirliği ve tanı ile korelasyonu
Assessment of the reliability and correlation of closed biopsy methods in diagnosis of bone and soft tissue tumors
  1. Tez No: 324879
  2. Yazar: MERT KESKİNBORA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BAŞBOZKURT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Mezenkimal dokudan köken alan, kemik ve yumuşak doku tümörleri oldukça nadir karşılaşılan neoplazilerdir. Bu nadir tümörlerin tanısı ve tedavisi deneyimli bir ekip çalışması gerektirmektedir. Bu ekip ortopedi, radyoloji, patoloji, radyasyon onkolojisi ve tıbbi onkoloji uzmanlarından oluşmalıdır. Günümüzde, mevcut görüntüleme yöntemleri kemik ve yumuşak doku tümörlerinin yerleşimi ve doğası ile ilgili detaylı bilgiler sağlamasına rağmen, çoğu lezyonun kesin tanısı ancak histopatolojik değerlendirme ile mümkün olabilmektedir.Histopatolojik inceleme amacıyla, tümörlü dokudan örnek almak için, çoğunlukla kapalı veya açık (insizyonel) biyopsiler tercih edilmektedir. Eksizyonel biyopsiler ile daha detaylı bir değerlendirme yapılabilmesine rağmen, her bölgeye ve her lezyona uygulanabilir olmamaları nedeniyle çok kullanılmamaktadırlar. Kapalı biyopsi yöntemleri tiroid ve meme gibi dokuların patolojik incelemesinde uzun yıllardır kullanılmaktadır. Kemik ve yumuşak doku tümörlerinde ise kapalı biyopsi yöntemlerine karşı, özellikle patoloji uzmanları arasında, bir güven eksikliği söz konusudur. Kapalı biyopsiler ile örneklenen doku miktarı, insizyonel biyopsilere göre daha az olduğu için değerlendirme ve yorumlama çoğunlukla daha güç olmakta, yetersiz ve şüpheli sonuçlar ile daha fazla karşılaşılmaktadır.Bu çalışmanın amacı, kemik ve yumuşak doku tümörlerinde kapalı biyopsi yöntemlerinin güvenilirliği ve tanı ile korelasyonunun değerlendirilmesidir. Bu amaçla, 2006 ve 2011 yılları arasında, kemik veya yumuşak doku lezyonu nedeniyle kliniğimizde cerrahi rezeksiyon uygulanmış hastalar geriye dönük olarak taranmıştır. Çalışmaya dahil edilen 205 hastanın tümü, cerrahi rezeksiyon öncesi kapalı biyopsi işlemi uygulanmış hastalardır. Nihai patoloji sonuçları ile kapalı biyopsi sonuçlarının karşılaştırması yapılmıştır. Elde edilen veriler Ki-kare Testi kullanılarak değerlendirilmiş, kapalı biyopsi yöntemleri için sensitivite, spesifite, doğruluk oranı, negatif ve pozitif prediktif değerler bulunmuştur.Yapılan istatistiksel analizler sonucunda, kemik ve yumuşak doku tümörlerinin tanısında kapalı biyopsi yöntemlerinin yeterli ve güvenilir tanısal işlemler olduğu ortaya konulmuştur. Kemik ve yumuşak doku patolojileri konusunda deneyimli bir ekip tarafından, klinik- radyolojik ve patolojik bulgular özenle değerlendirilerek planlanılan bir kapalı biyopsinin, hasta tarafından kolay tolere edilebilen, uygulaması basit, maliyeti düşük ve güvenilir bir tanı yöntemi olduğu kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Mesenchymaly oriented bone and soft tissue tumors are rare neoplasms. The diagnosis of these rare tumors entail an experienced team work. This team consists of orthopaedic surgeons, radiologists, pathologists, medical oncology physicians and radiation oncologists. Recent advances in musculoskeletal imaging facilitate detailed information about the localization and nature of these tumors. However, a specific diagnosis can only be rendered by histopathological evaluation.Closed or open (incisional) biopsy methods are utilized for tumoral tissue sampling. Although, excisional biopsy is more effective for histopathological evaluation, it is the less preffered method for sampling due to the limitations related to lesion localization and behaviour. Closed biopsy methods have established their role in the histopathological evaluation of tissues like thyroid and breast. There, however, a lack of reliance on the evaluation of samples from bone and soft tissue lesions, even for the experienced cytopathologists. Because of the limited amount of tissue sampled, interpretation is more challenging and inadequate or suspicious results are more common.The purpose of this study is to evaluate the reliability of closed biopsy methods and the correlation with the definitive diagnosis. Patients that had undergone surgical resection in our department, for their bone or soft tissue lesions, between 2006 and 2011 were reviewed. All of the 205 patients included, closed biopsy had been performed for preliminary diagnosis before their surgical procedure. The biopsy results and the definitive pathological reports were compared. The data were assessed using the Chi-square test and sensitivity, specificity, accuracy, negative and positive predictive values were obtained.On the basis of the statistical data, the reliability and adequacy of the closed biopsy methods were established for the diagnosis of bone and soft tissue tumors. We conclude that a meticulously planned closed biopsy by an experienced oncology team is a simple, cost-effective, trustworthy, outpatient procedure that is well-tolerated by patients.