Enfekte kalça ve diz artroplastisi hastalarında tanı ve tedavi algoritma sonuçları
Outcomes of diagnosis and treatment algorithms at infected knee and hip arthroplasty patients
  1. Tez No: 324877
  2. Yazar: UMUT EROL EREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL YILDIZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Artroplasti dejeneratif artrit gibi bir çok hastalığın neden olduğu ağrı, deformite ve hareket kısıtlılığının giderilmesinde, konservatif tedavi ve diğer cerrahi yöntemlerin yetersiz kaldığı durumlarda uygulanan, hastanın aktivitelerine geri dönmesini sağlayan başarılı bir cerrahi yöntemdir.Artroplastideki başarı bir çok faktöre bağlıdır. Uygun endikasyon, hasta seçimi, yeterli cerrahi teknik ve ameliyat sonrası rehabilitasyon başarıda rol oynamaktadır.Artroplasti ameliyatlarında elde edilen başarılı sonuçlar çoğunlukta olmasına rağmen, oluşabilecek komplikasyonlar cerrah ve hasta için üzücü problemlere de neden olabilmektedir. Bu komplikasyonları en aza indirebilmek için ameliyat öncesi iyi bir hazırlık, titiz bir cerrahi uygulama ve dikkatli bir ameliyat sonrası bakım gerekmektedir.Artroplastiden sonra en sık görülen ve sonuçları en olumsuz etkileyen komplikasyon enfeksiyondur. Bu sebeple ameliyat öncesi enfeksiyon riskini arttıran risk faktörleri iyi araştırılmalı ve en aza indirilmelidir. Artroplasti ameliyatlarında antibiyotik profilaksisinin, rutin olarak kullanılması tavsiye edilir. Standart cerrahi teknik kadar rutin yıkama kullanımı da ameliyat sonrası enfeksiyon oranını düşürmede önemlidir. Antibiyotikli çimento özellikle revizyon vakalarında kullanılmakla birlikte, riskli hastalarda primer artroplastide de kullanılabilmektedir.Bu çalışmamızda Gülhane Askeri Tıp Akademisi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı'na 2007-2012 tarihleri arasında başvuran 19 hasta retrospektif olarak değerlendirildi.5 hasta total kalça protezi (%26.32), 11 hasta total diz protezi(%57.89), 3 hasta ise kalça kırığı sonrası parsiyel kalça protezi (%15.79) yapılan hastalar idi. 14 hasta kadın (%73.68), 5 hasta erkek (%26.32) idi. Takip edilen hastaların ortalama yaşı 69.74(53-83) idi.Takip edilen 14 hastanın ilk ameliyatları hastanemizde yapılmıştır. 5 hasta ise hastanemiz dışındaki sağlık kuruluşlarında geçirdikleri ameliyatlardan sonra başlayan şikayetleri nedeniyle kliniğimize başvurmuşlardır.11 adet diz protezinin 6'sı sağ 5'i sol, 5 kalça protezinin 3'ü sol, 2'si sağ, 3 parsiyel kalça protezinin ise 2'si sağ 1'i sol idi.Hastaların %42.11'inde ek cerrahi müdahaleye gerek kalmaksızın tıbbi tedavi yeterli olurken, %47.37'si ise iki basamaklı tedavi edildi, bunların %42.11'inde iki basamaklı tedavi yeterli olurken, %5.26 olgu ise dahili patolojilere bağlı olarak yaşamını yitirdiği için tedavisi tamamlanamamıştır. Erken dönemde başvuran %10.53 olguya yıkama debritman uygulanırken bu olgulardan %5.26'sı erken dönemde yapılan tıbbi ve cerrahi debritman tedavilerine yanıt vermediği için serbest eklem uygulanmıştır.Bu sonuçlar ışığında protez enfeksiyonu oluşan hastaların karşımıza çok değişik semptomlarla gelebileceği bilinmeli ve enfeksiyon şüphesi her zaman akılda tutulmalıdır. Enfeksiyonun başlangıç süresinin de, tanı ve tedavi esnasında çok önemli olduğu unutulmamalıdır. Bu hastaların takip ve tedavileri kliniklerce oluşturulacak tanı ve tedavi algoritmalarına göre standardize edilmelidir. Tedavi esnasında enfeksiyon hastalıkları ve mikrobiyoloji klinikleriyle sürekli temas halinde olunarak gerekli yardımlar alınmalıdır. Özellikle son yıllarda ortaya çıkan bazı yeni teknikler sayesinde enfeksiyonların etkenlerinin tam olarak tespit edilerek duyarlı oldukları antibiyotiklerle tedavi edilmesi mümkün olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Arthroplasty is a successfulsurgical procedure which provides returning daily activities by relieving pain, correcting deformity, and regaining the loss of ROM which is caused by many diseases such as degenerative arthritis when conservative and other surgical techniques fail to achieve.Successful outcomes depend on many variables at arthroplasty. Proper indication, careful selection of patient, adequate surgical technique and postoperative rehabilitation plays a major role.Despite successful outcomes achieved at arthroplasty, undesired complications can be frustrating for the patient and the surgeon. These complications can be minimized by careful preoperative planning, meticulous surgical procedure and rigorius postoperative care.Infection is the most frequent and most effective complication on outcomes after arthroplasty. Because of that, risk factors for infection must be researched carefully and minimized preoperatively. Antibiotic prophylaxis is routinely suggested before the surgery. Using routine irrigation as well as the standard surgical technique is effective for decreasing postoperative infection rates. Antibiotic impregenated cement is used especially at revision arthroplasties and should be used at primary surgery at high risk groups.In this study we retrospectively evaluated 19 patients which admitted to Gulhane Military Academy of Medicine, Department of Orthopedics and Traumatology betwen 2007 and 2012.5 patients had total hip arthroplasty (26.32%), 11 patients had total knee arthroplasty (57.89%) and 3 patients had hip hemiarthroplasty after femoral neck fractures. 14 of the patiens were female (73.68%) and 5 were (26,32%). Mean age was 69.74 (53-83).Primary surgery was held at our institution at 14 of the patients and 5 patients were referred from other instutitions because of their complaints.6 of the knees were right-sided and 5 of them was left-sided. 3 of the totap hips were left-sided and 2 of them was right-sided. 1 of the hip hemiarthroplasties were left-sided and 2 of them was right-sided.42.11%of the patients were treated medically and 47.37%were treated with two staged surgery. 42.11%of the surgically treated group were healed completely and 5.26%of the patients passed away due to other comorbidities. Wound debridement was applied 10.53%of the patients which were admitted at early phase and resection arthroplasty was applied 5.26%of these patients because of the lack of response to medical and surgical debridement.With these results, patients with infected prosthesis can present with many different symptoms and infection risk must always be considered. It must be remembered that the onset time of infection is very important during diagnosis and treatment. Follow ups and treatment protocols must be standardized by clinics as algorithms. During the treatment the surgeon must be in close contact with infectious diseases and microbiology departments. Especially by new developing techniques during the recent years, spesific agents of the infection can be determined and spesific antibiotics can be used for the treatment.