Psikolojik danışmanlık ve rehberlik eğitiminin kendini-kabul düzeyine etkisi
- Tez No: 32488
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM ETHEM ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET Bu- çalışmada, psikolojik danışmanlık ve rehberlik eğitiminin kendin i -kabul düzeyine etkisi araştırılmıştır. Araştırmacının örnek 1 emi; 1993-1994 öğretim yılı Gazi Eğitim Fakültesi; Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik, Matematik, Biyoloji, Coğrafya ve Tarih öğretmenliği I ve IV. sınıf toplam 411 öğrenciden oluşturulmuştur. öğrencilerin kendini-kabul düzeyini saptamak için Kendini-Kabul Envanteri kullanılmıştır. Sınıfların, (I ve VI. sınıf) bölümlerin (Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik, Fen- Sosyal Bölüm Dalları; ve cinsiyetin kendini-kabul düzeyine etkisini öğrenebilmek için, grupların ortalamaları arasındaki farkların önemli olup olmadığı“t”testi ile kontrol edilmiştir. Araştırmada hata payı 0,05 olarak kabul edilmiştir. Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik eğitimi alan ve almayan öğrencilerin kendini-kabul düzeyi arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır. Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dallarında öğrenim gören farklı cinsiyetlerdeki öğrencilerin I. sınıf ta kendini-kabul düzeyi arasındaki kız öğrenciler lehine olan fark, IV. sınıfta anlamlı bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this work, the effect of psychological consultance and guidance education on self acceptance level has been studied. The sampling of this research has been performed on a total of 411 students in the departments of Psychological Consultance and Guidance and Education in Mathematics, Biology, Geography and History.departments of the Faculty of Education, Gazi Universty, for acedemic year 1993-1994. In order to determine the level of self acceptence for students, the self acceptence inventory has been used. Student's“t”test has been employed in order to see whether the difference are significant or not, among the students from first and fourth grades, regarding the effect of grades, deparments and sex (Psychological Consultance and Guidance, Science and social Branches) on the self acceptance level. The probability level of 0.05 was used. No significant difference was found between the students who did or did not have education of psychological consultance and quindance. Among the students who have educated in psychological consultance. and Guindance branches, the female students at the. first grade were found to have significantly higher self acceptence level, where such a difference was not observed for the female students in the fourth grade. 11