Görme engelli öğrencilere basamak değeri ve eldeli toplama öğretiminde basamaklı öğretim yöntemiyle sunulan bireyselleştirilmiş öğretim materyalinin etkililiği
- Tez No: 32489
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZYÜREK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı; a) sıfırdan ve istenen bir sayıdan başlayarak 100'e kadar birerli ve onarlı sayma, b)0-50 arasındaki sayılan küptaşla yazma, küptaşla yazılmış sayıları okuma, c)Tek basamaklı sayı ile tek basamaklı sayıyı sonucu iki basamaklı çıkacak biçimde küptaşla toplama ön koşul davranışlarım gerçeklesen görme engelli öğrencilerin Basamak Değeri ve Eldeli Toplama ölçü Araçları ile belirlenen performans düzeyleri dikkate alınarak hazırlanan Basamaklı öğretim Yöntemine Göre Sunulan Bireyselleştirilmiş öğretim Materyalinin, bu öğrencilerin basamak değeri ve eldeli toplama amaçlarım gerçekleştirmelerinde etkili olup olmadığım belirlemektedir. Araştırma, tek denekli deneysel desenlerden Dönüşümlü Sağaltımlar (Alternating Treatments Design) desenindedir. Araştırmanın deneklerini, 1992-1993 öğretim yılında Ankara Aydınlıkevler Görme Engelliler Okulunun 2. ve 3. sınıflarına devam eden ve ön koşul davranışlarını karşılayan beş görme engelli öğrenci oluşturmaktadır. Araştırma verilerinin toplanabilmesi için görme engelli öğrencilerin basamak değeri ve eldeli toplamada performans düzeylerim belirleyebilmek amacıyla ölçüt bağımlı değerlendirme yaklaşımına göre Basamak Değeri ve Eldeli Toplama Ölçü Araçları geliştirilmiştir. Araçlar, öğretim öncesinde ve öğretimden hemen sonra olmak üzere her öğrenciye üçer kez bire bir uygulanmıştır. Basamak değeri ve eldeli toplama öğretiminde Basamaklı öğretim Yöntemiyle Sunulan Bireyselleştirilmiş öğretim Materyali ve Geleneksel öğretim Yöntemiyle Sunulan öğretim Materyali her öğrenciye dönüşümlü olarak sunulmuştur. Basamak değeri öğretimine üç öğrenciIII Basamaklı öğretim Yöntemiyle Sunulan Bireyselleştirilmiş öğretim Materyali ile, iki öğrenci Geleneksel öğretim Yöntemiyle Sunulan öğretim Materyali ile başlamıştır. Eldeli toplama öğretiminde materyaller öğrencilere değiştirilerek sunulmuştur. Araştırmada elde edilen verilerin değerlendirilmesinde grafiksel analiz kullanılmıştır. Araştırma bulguları, Basamaklı Öğretim Yöntemiyle Sunulan Bireyselleştirilmiş öğretim Materyalinin basamak değeri ve eldeli toplama öğretiminde her öğrencide etkili olduğu izlenimi vermektedir.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY The purpose of the study was to determine whether Individualized Teaching Materials presented through Placed Teaching Method are effective on developing place value and addition with regrouping goals in the visually impaired students achieving the following pre-conditional behaviors amounting from one and certain number to 100 as one by one and ten by ten, b)writing the numbers between 0-50 with braille cubes, reading the numbers written with braille cubes, c)adding on one digit number with another one digit number, so as to result in two digit number. The materials were prepared, regarding to the performance level of the students, evaluated with the instruments for place value and addition with regrouping. The study was performed in Alternating Treatments Design, one of single subject experimental designs. Five subjects achieving the pre-conditional behaviors were chosen from the students of School for Visually Impaired in Aydinlikevler, Ankara, at 1992-1993 academic year. To obtain the necessary data and to determine the performance levels of the visually impaired students on place value and addition with regrouping, the instruments were developed according to criterion referenced assessment approach. The instruments were administered each subject individually in triplicate before and after the teaching. Individualzed Teaching Material presented through Placed Teaching Method at place value and addition teaching, and teaching materiel presented through conventional teaching method were administered each student alternately. For place value teaching, three subjects were chosen for Individualized TeachingMaterials presented through Placed Teaching Method, two subjects were chosen for the teaching materials presented through Conventional Teaching Method. For addition teaching, the materials were presented in alternate. Graphical analysis was used in evaluating the obtained data. Individualized Teaching Materials presented through Placed Teaching was found to be effective on place value and addition with regrouping for each subject.