Karbonmonoksit zehirlenmesinde karboksihemoglobin düzeyi ile klinik korelasyonun araştırılması
Investigation of carboxyhemoglobin level and clinical correlation in carbon monoxide poisoning
  1. Tez No: 324886
  2. Yazar: ENGİN KARAKUZU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENOL YILDIZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Deniz ve Sualtı Hekimliği, Marine and Underwater Medicine
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Sualtı Hekimliği ve Hiperbarik Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Karbonmonoksit (CO) zehirlenmesi; sık karşılaşılan, önlenmesi ve tedavisi mümkün olan, ihmal edildiğinde sonu ölümle sonuçlanabilen önemli bir halk sağlığı sorunudur. Çalışmamızda CO zehirlenmesi sonrası acil HBO tedavisi uygulanan olgularda, klinik durum ve bazı tetkik sonuçlarının COHb düzeyiyle olan korelasyonu değerlendirildi. Bu bağlamda tanıda en çok kullanılan test olan COHb düzeyinin önemi araştırıldı. Ayrıca çalışma sırasında elde edilen verilerle, sınırlı sayıda olan epidemiyolojik çalışmalara katkı sağlanarak konunun önemine dikkat çekilmek istendi. Çalışmada; yaklaşık 4 yıllık süre içersinde CO zehirlenmesi teşhisiyle merkezimizde tedaviye alınan ve kayıtlarına ulaşılan 412 hastanın bilgileri değerlendirilmiştir. Çalışma için; hasta dosyaları retrospektif olarak taranarak seçilen bazı klinik ve laboratuar parametreleri değerlendirilmiştir. Elde ettiğimiz sonuçlara göre; COHb düzeyi yüksekliğinin klinik bulgularla korelasyon göstermediğini, sadece şofben zehirlenmelerinde daha hızlı yüksediğini, pH ile ters korelasyon, Troponin I düzeyiyle zayıf korelasyon gösterdiğini, diğer karşılaştırdığımız parametrelerle de (CK-MB, beyaz küre sayısı, Mb, laktat, AST ve ALT düzeyleri, yaşı) yine istatistiksel olarak anlamlı bir ilişkisinin olmadığını tespit etmiş bulunuyoruz. Sonuç olarak tedavi yönlendirme, prognozu gösterme veya sekel gelişme riskini belirlemede COHb düzeyinin kuvvetli bir anlam ifade etmediğini destekleyen sonuçlar elde etmiş bulunuyoruz. COHb seviyesinin sadece tanı koyma aşamasında kullanılmasını önermekteyiz.
Özet (Çeviri)
Carbon monoxide (CO) Poisoning; which is frequently encountered, is an important public health problem that can cause even death if neglected. It is possible to prevent and treat CO poisoning. In our study, after CO poisoning, in patients whom the urgent HBO treatment are applied in, the correlation of clinical status and some examination results with COHb level has been evaluated. In this context, the importance of COHb level which is the most used test at diagnosis has been researched. Furthermore, it has been desired to call attention to the importance of the subject and to contribute to the limited epidemiological studies with the data. In this study; the information of 412 patients whose records have been reached and who have been taken to our health centre for treatment with the diagnosis of CO poisoning approximately in 4 years, has been evaluated. For the study; we obtained some clinical and laboratory parameters from the patients? files retrospectively. According to the results that we have obtained; COHb level doesn?t show correlation with clinical findings, it only increases faster after a natural gas activated water heater poisoning. It shows reverse correlation with pH and weak correlation with Troponin I and there isn?t a significant relationship statistically with other parameters (CK-MB, WBC, Mb, lactate, AST and ALT, age) that we evaluated. In conclusion, we have obtained results which support that COHb level doesn?t make sense in terms of treatment type, showing prognosis or determining the risk of sequelae development. We suggest that COHb level should only be used at diagnosis.