Karbonmonoksit (CO) zehirlenmelerinde CRP/Albumin oranının prognozu öngörmedeki rolü
The role of CRP/Albumin ratio in prediction of prognosis in carbon monoxide (CO) poisoning
- Tez No: 966768
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN KÖYLÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Konya Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Karbonmonoksit intoksikasyonuyla takip edilen hastalarda CRP/albümin oranına bakarak hastaların nörolojik tutulum, kardiyak etkilenim, rabdomiyoliz ve hiperbarik tedavi ihtiyacını değerlendirmek için bu çalışmayı planladık. Gereç ve Yöntem: Tek merkezli, hastane tabanlı ve prospektif kohort tasarımına sahip bu araştırma, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Konya Şehir Hastanesi Acil Servisine 15.04.2024-01.03.2025 tarihleri arasında başvuran ve KMZ tanısı alan 18 yaş üzeri hastalar ile yürütülmüştür. Araştırmaya dâhil edilen hastaların demografik ve klinik özellikleri ile laboratuvar ve radyolojik bulguları ile entübasyon ihtiyacı ve acil servisten şifa ile taburcu edilme durumu arasındaki ilişki incelenmiştir. Bulgular: Araştırma dahil edilen 199 hastanın yaş ortancası 40 yıl iken, hastaların 96'sı (%48,2) kadın, 103'ü ise (%51,8) erkektir. Zehirlenme kaynağı en sık soba (%47,2) iken, bunu sırasıyla doğalgaz (%24,1) izlemektedir. Hastalarda en sık görülen semptomlar sırasıyla, baş ağrısı (%43,7), bulantı-kusma (%25,1), baş dönmesi (%11,6), göğüs ağrısı (%9,0), senkop (%7,5) ve nörolojik defisit (%3,0) olarak bulunmuştur. Hastaların 192'sinde (%96,5) GKS 13-15 puan aralığında, 2'sinde (%1,0) 9-12 puan aralığında ve 5'inde (%2,5) 3-8 puan aralığındadır. Hastaların 92'sinin (%46,2) COHb düzeyi %10-%19 aralığında, 49'unun (%24,6) %20-%29 aralığında, 46'sının (%23,1) %30-%39 aralığında, 12'sinin ise (%6,0) %40'dır. Hastaların 169'unun (%84,9) CRP düzeyi normal, 30'unun (%15,1) yüksek saptanmışken CRP değeri ortancası ise 2,28 (1-5,32) mg/l'dir. Hastaların 5'inin (%2,5) albümin düzeyi düşük, 193'ünün (%97,0) normal, 1'inin (%0,5) yüksekken albümin düzeyi ortancası ise 44 (42-46) mg/dl'dir. Hastaların CRP/Albümin değerinin ortancası ise 0,05 (0,02-0,13)'dür. Araştırmaya dâhil edilen hastaların 45'inde (%17,1) EKG'de iskemi bulgusu saptanmıştır. Hastaların 7'sinde (%3,5) rabdomiyoliz vardı. Hastaların 19'unda ise (%9,5) MR'da iskemi bulgusu saptanmıştır. Hastaların 99'una (%49,7) normobarik O2 tedavisi, 100'üne ise (%50,3) hiperbarik O2 tedavisi verilmiştir. Hastaların %45,2'si (n=90) yoğun bakıma yatmamıştır. Hastaların 6'sında (%3,0) entübasyon ihtiyacı gelişmişken, 156 hasta (%78,4) acil servisten şifa ile taburcu olmuş, 37 hasta (%18,6) kendi isteğiyle taburcu olmuş, 3 hasta (%1,5) servise veya yoğun bakıma devir edilmiş, 3 hasta ise (%1,5) ex olmuştur. Normobarik O2 tedavi grubunda hiç alarm semptomu olan hasta yokken, hiperbarik tedavi grubunda 39 hastada (%39,0) alarm semptomu vardı ve bu fark istatistiksel olarak anlamlıydı. Normobarik O2 tedavisi gören hastalarda EKG'de iskemi bulgusu saptanmazken, hiperbarik tedavi grubunun ise %45,0'ında EKG'de iskemi bulgusu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: We planned this study to evaluate the need for neurological in-volvement, cardiac impact, rhabdomyolysis and hyperbaric treatment by looking at the CRP/ Albümin ratio in patients followed up with carbon monoxide intoxication. Materials and Methods: This research, which has a single-centered, hospital-based and prospective cohort design, was carried out with patients over the age of 18 who applied to the Emergency Department of Health Sciences University Konya City Hospital between 15.04.2024-01.03.2025 and were diagnosed with KMZ. The demographic and clinical characteristics of the patients included in the study, the relationship between the laboratory and radiological findings, the need for intubation and the emergency department healing and discharge was examined. Results: While the age median of the 199 patients included in the study was 40 years, 96 (48.2%) of the patients were female and 103 (51.8%) were male. While the source of poisoning is the most common stove (47.2%), this is followed by natu-ral gas (24.1%). The most common symptoms in the patients were found to be hea-dache (43.7%), nausea-vomiting (25.1%), dizziness (11.6%), chest pain (9.0%), syn-cope (7.5%) and neurological deficit (3.0%), respectively. In 192 (96.5%) of the pati-ents, GKS was in the 13-15 point range, in 2 (1.0%) in the range of 9-12 points and in 5 (2.5%) in the range of 3-8 points. The COHb level of 92 (46.2%) of the patients was in the range of 10%-19%, 49 (24.6%) was in the range of 20%-29%, of 46 (23.1%) was in the range of 30%-39%, and 12 of the patients (6.0%) was 40%. While the CRP level of 169 (84.9%) of the patients was found to be normal and 30 (15.1%) was found to be high, the CRP value was median 2.28 (1-5.32) mg/l. Of the patients, 5 (2.5%) have low albumin levels, 193 (97.0%) are normal, and 1 (0.5%) are high, while the albumin level is median 44 (42-46) mg/dl. The mediangea of the CRP/Albumin value of the patients is 0.05 (0.02-0.13). Ischemia was found in 45 (17.1%) of the patients included in the study. 7 (3.5%) of the patients had rhabdom-yolysis. In 19 patients (9.5%), ischemia was found in MRI. 99% (49.7%) of the pati-ents were given normobaric O2 treatment and 100 (50.3%) were given hyperbaric O2 treatment. 45.2% (n=90) of the patients did not go to intensive care. While 6 patients (3.0%) had a need for intubation developed, 156 patients (78.4%) were discharged from the emergency department with healing, 37 patients (18.6%) were discharged at their own request, 3 patients (1.5%) were transferred to the ward or intensive care, and 3 patients (1.5%) were ex. While there were no patients with any alarm symp-toms in the normobaric O2 treatment group, 39 patients (39.0%) in the hyperbaric treatment group had alarm symptoms and this difference was statistically significant. While no evidence of ischemia was detected in the ECG in patients undergoing nor-mobaric O2 treatment, 45.0% of the hyperbaric therapy group had ischemia in the ECG.