Beyin tümörlerinde steroid tedavisinin tümör ve peritümöral ödem üzerine etkilerinin manyetik rezonans görüntüleme ile farklı sekanslarda değerlendirilmesi
The evaluation of the effects of steroid treatment on the tumor and peritumoral edema by magnetic resonance imaging with different sequences in brain tumors
  1. Tez No: 324889
  2. Yazar: CAHİT KURAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF İZCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Amaç: Beyin tümörlerinde peritümöral ödem etkisine bağlı olarak ağır klinik tablolar görülebilmektedir. Peritümöral ödemin medikal tedavisinde halen deksametazon en etkili tedavi yöntemidir. Bu çalışmada deksametazonun beyin tümörü ve peritümöral ödem üzerine olan etkileri ve sonuçlarını manyetik rezonans görüntüleme tekniği ile göstermek amaçlanmıştır.Gereç ve Yöntem: Nisan-Temmuz 2012 tarihleri arasında beyin tümörü tanısı alarak kliniğimizde takip edilen ve tıbbi durumu uygun olan 28 hastaya deksametazon tedavisi öncesi ve 48(kırksekiz) saat sonrası MRG yapılmıştır. Hastalar histopatolojik tanılarına göre 3 grup olarak sınıflandırılmıştır. I. Grup: Yüksek dereceli glial tümörler (n=11), II. Grup: Düşük dereceli glial tümörler (n=10) ve III. Grup: Beyin metastazları (n=7)'dır. Her 3 grupta peritümöral ödem hacmi ve görünen difüzyon katsayısı (ADC) değerleri ölçülürken, spektroskopide serebral metabolitlerin pik alanları tedavi öncesi ve sonrası sadece I. ve II. Gruplarda ölçülmüştür. Bu değerlerdeki değişimler her 3 grup için istatistiksel olarak karşılaştırılmıştır. Tedavi öncesi ve sonrası hastaların klinik tabloları da ayrıntılı olarak değerlendirilmiştir.Bulgular: Peritümöral ödem hacmi I. ve II. Gruplarda azalırken III. Grupta artmıştır. Ancak bu değiliklikler istatistiksel olarak anlamlı değildir (p>0.05). Ancak ADC değerleri I. Grupta azalırken II. ve III. Gruplarda artış olmuştur. ADC değerlerindeki bu değişiklikler istatistiksel olarak anlamlıdır (p0.05). Deksametazon tedavisine bağlı hastaların çoğunda (%53) klinik bulgularında tedavi öncesine göre anlamlı iyileşmeler olmuştur.Sonuç: Deksametazon tedavisi glial tümörler ve metastazlarda peritümöral ödem hacmine anlamlı bir etki göstermemektedir. Ayrıca deksametazon tümör içi sıvı hareketlerini düşük dereceli glial tümörlerde ve metastazlarda arttırırken yüksek dereceli glial tümörlerde azaltmaktadır. Serebral metabolitlerde ise anlamlı bir değişikliğe neden olmamaktadır. Bununla birlikte deksametazonun beyin tümörlerindeki etkinliğini göstermek için daha kapsamlı klinik araştırmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Purpose: Severe clinical conditions due to peritumoral edema may be observed in brain tumors. Dexamethasone is already the most effective agent on the treatment of peritumoral edema. The aim of this study is to show the effects of dexamethasone on brain tumor and peritumoral edema by magnetic resonance imaging (MRI) examination.Material and Method: MRI was performed in 28 patients who had the diagnosis of brain tumor between april and july 2012 and who received dexamethasone for treatment. MRI was taken before and 48 h after the dexamethasone treatment. The patients were divided into the 3 groups according the histopathological diagnosis. Group I: High grade glial tumor (n=11), Group II: Low grade glial tumor (n=10), and Group III: Brain metastasis (n=7). The measurement of peritumoral edema volume and apparant diffusion coefficient (ADC) values was performed in 3 groups while the peak araeas of cerebral metabolites were measured by spectroscopy in groups I and II. The changes in these values were compared statistically. The clinical conditions of the patients were also assessed in pre- and posttreatment periods.Results: Peritumoral edema volume was decreased in group I and II, but increased in group III. But these changes are not statistically significant for 3 groups (p>0.05). ADC value was decreased in group I and increased in groups II and III. These changes in ADC values are statistically significant (p0.05). Significant improvement in clinical conditions was observed in most (53%) of the patients.Conclusions: Dexamethasone treatment has no significant effect on the peritumoral edema volume of the patients with glial tumor and metastasis. Moreover dexamethasone increases the intratumoral fluid movements in low grade glial tumors and metastasis, decreases in high grade glial tumors. This treatment has no significant effect on the cerebral metabolites in glial tumors. However more comprehensive clinical studies are needed to show the effects of dexamethasone on brain tumors.