Kronik rotator manşon tendinopatili hastaların tedavisinde plateletten zengin plazma enjeksiyonlarının ağrı ve omuz fonksiyonları üzerine etkisi
The effect of platelet rich plasma injections on pain and shoulder functions in the treatment of patients with chronic rotator cuff tendinopathy
  1. Tez No: 324890
  2. Yazar: SERDAR KESİKBURUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARİF KENAN TAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu plasebo kontrollü çift kör randomize klinik çalışmada; plateletten zengin plazma enjeksiyonlarının kronik rotator manşon tendinopatili hastalarda ağrı ve omuz fonksiyonları üzerine etkisini değerlendirmeyi amaçladık.Çalışmaya 3 aydan uzun süreli baş üzeri aktivite ile omuz ağrısı olan, 18 - 70 yaş arasında, MRG ile rotator manşon tendinozisi ya da parsiyel tendon yırtığı tanımlanmış olan, subakromial enjeksiyon testi ile omuz ağrısında yarıdan fazla azalma olan 40 hasta dahil edildi. Hastalar PRP grubu (n=20) ve plasebo grubu (n=20) olmak üzere iki gruba randomize edildi. PRP grubundaki hastalara kendi venöz kanlarından platelet ayırıcı kit kullanılarak elde edilen 5 ml PRP, plasebo grubundaki hastalara 5 ml salin solusyonu opak bant ile kaplı enjektör içersinde ultrason eşliğinde subakromial olarak uygulandı. Hastalara enjeksiyon sonrası 6 haftalık standart egzersiz programı uygulandı. Hastalar başlangıçta ve enjeksiyondan 3, 6, 12 ve 24 hafta sonra primer sonuç ölçütü olarak hastalığa özgü yaşam kalite skalası olan Western Ontario Rotator Cuff Index (WORC), sekonder sonuç ölçütleri olarak Shoulder Pain and Disabilty Index (SPADI), Neer testi ile duyulan ağrı (100-mm Vizüel analog skala (VAS) kullanılarak), eklem hareket açıklığı ölçümleri ve genel yaşam kalitesi skalası SF-36 ile değerlendirildi.Çalışmanın sonucunda; Neer sıkışma testi sonrası oluşan ağrı VAS skorlarında, WORC skorlarında ve SPADİ skorlarında başlangıca göre bütün izlem zamanlarında istatistiksel olarak anlamlı iyileşme görüldü (p0,005). Eklem hareket açıklığı ölçümlerinde PRP grubunda sadece iç rotasyon ölçümleri açısından başlangıca göre 6, 12 ve 24. haftalarda istatistiksel anlamlı artış bulunurken (p0,0025). SF-36 skalası değerlendirmelerinde PRP grubunda fiziksel fonksiyon, fiziksel rol güçlüğü, ağrı, vitalite, sosyal fonksiyon ve mental sağlık skorlarında; plasebo grubunda ise yalnız ağrı skorlarında 24 hafta sonunda istatistiksel olarak anlamlı artış saptandı (p0,005) ve SF-36 skorlarında (p>0,0083) meydana gelen değişimler bütün izlem zamanlarında istatistiksel olarak benzer bulundu.Çalışmamızda kronik rotator manşon tendinopatisi olan hastalarda egzersiz programı öncesinde uygulanan PRP enjeksiyonu ile salin enjeksiyonuna kıyasla hastalıkla ilişkili yaşam kalitesi, ağrı, dizabilite, omuz eklem hareket açıklıkları ve genel yaşam kalitesi düzeyinde 6 aylık takip süresince daha fazla bir iyileşme görülmedi. Sonuçlarımız PRP enjeksiyonunun plasebodan daha etkili olmadığını gösterdi.
Özet (Çeviri)
In this placebo controlled double-blind randomized clinical trial we aimed to investigate the effect of platelet rich plasma injections on pain and shoulder functions in patients with chronic rotator cuff tendinopathy.A total of 40 patients with a history of shoulder pain with overhead activities for more than 3 months, with age of 18 to 70 years, with MRI findings of rotator cuff tendinosis or partial tendon rupture, who showed a minimum of %50 reduction in shoulder pain with subacromial injection test were included in the study. The patients were randomized into the PRP group (n=20) or placebo group (n=20). The ultrasound-guided injection into the subacromial space contained either 5 ml of PRP prepared from autologous venous blood using the platelet separation kit or 5 ml of saline in a syringe covered opaque band. All patients received a six-week standard exercise program. The outcome measures (the Western Ontario Rotator Cuff Index (WORC), the Shoulder Pain and Disabilty Index (SPADI), 100mm-visual analog scale (VAS) of shoulder pain with Neer test, shoulder range of motions and SF-36 scale) were assessed at baseline and 3, 6, 12, and 24 weeks after injection.Within each group, the scores for WORC, SPADI and VAS had a statistically significant improvement for all time intervals (p0,005). In terms of range of motions, only the change in internal rotation scores was statistically significant at 6, 12, and 24 weeks in PRP group (p0,0025). The PRP group showed significant improvement in the SF-36 scales of physical function, role physical, bodily pain, vitality, social function and mental health (p0,0083) and range of motion scores (p>0,005) between the groups was found for any interval evaluations.Among the patients with chronic rotator cuff tendinopathy treated with an exercise program, a PRP injection compared with a saline injection did not result in greater improvement in disease-spesific quality of life, pain, disability, shoulder range of motion and general quality of life during a 6-month follow-up. The PRP injection was found to be no more effective than placebo.