Kolorektal kanserlerde prognostik faktörlerin değerlendirilmesi ve metastatik lenf nodu oranının klinik önemi
Evaluation of prognostic factors in colorectal cancer and clinical significance of metastatic lymph node ratio
  1. Tez No: 324888
  2. Yazar: SERHAT TOLGA DERİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET LEVHİ AKIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, Onkoloji, General Surgery, Oncology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Kolorektal kanserlerde, yaş, tümör yerleşim yeri, evresi, ameliyat öncesi karsinoembriyonik antijen (CEA) değeri ve metastatik lenf nodu oranının genel sağkalım ve hastalıksız sağkalım üzerine olan etkilerini değerlendirmeyi amaçladık. Kliniğimizde Eylül 2001 ve Aralık 2011 tarihleri arasında kolorektal kanser nedeni ile opere edilmiş 479 hasta geriye dönük olarak çalışmaya dahil edildi. Olgular ameliyat esnasındaki yaşlarına göre 3 gruba, primer tümör yerleşim yerine göre 3 gruba, evresine göre 4 gruba, ameliyat öncesi dönemdeki serum CEA değerlerine göre 2 gruba ve metastatik lenf nodu sayısının toplam çıkarılmış lenf nodu sayısına oranına göre 4 gruba ayrıldı. Gruplar arası tanımlayıcı istatistiksel analizler için ki-kare ve Kruskal-Wallis parametrik olmayan testi ile Tek Değişkenli Analiz testi kullanıldı. Sağkalım analizleri Kaplan-Meier yöntemi ve log rank testi kullanılarak yapıldı. Sağkalım süresi, bölgesel nüks ve uzak metastaz üzerine etkili faktörler Çoklu Değişkenli Analiz ve Cox Regresyon Analizi ile değerlendirildi. İstatistiksel analizin anlamlılığı için p < 0.05 değeri kabul edildi. Tüm hasta grubunda 5 yıllık sağkalım oranının %48.5 olduğu görüldü. Tek değişkenli analizlerde istatistiksel olarak serum CEA değerinin, metastatik lenf nodu oranının ve tümör evresinin hem hastalıksız sağkalım hem de genel sağkalım üzerine etkisinin olduğu, hasta yaşının genel sağkalım üzerine etkisinin olduğu ancak hastalıksız sağkalımı etkilemediği ve tümör yerleşim yerine göre yapılan sınıflamanın hem genel hem de hastalıksız sağkalım üzerine etkisinin olmadığı görüldü. Çok değişkenli analizlerde ise tümör evresi ve metastatik lenf nodu oranının genel sağkalım üzerine etkili olduğu, serum CEA değeri ve tümör evresinin ise hastalıksız sağkalım üzerine etkili olduğu görüldü. Kolorektal kanserli hastalarda metastatik lenf nodu oranının, hastalığın prognozunun belirlenmesinde kullanışlı bir parametre olduğu değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
We aimed to evaluate the effect of age, tumor localization, tumor stage, preoperative carcinoembryonic antigen (CEA) and metastatic lymph node ratio on overall survival and disease free survival. A total of 479 patients with colorectal cancer, who were operated between September 1991 and December 2011, were included in this retrospective study. Patients were seperated into 3 groups according to their age at surgery, 3 groups according to primary tumor localization, 4 groups according to TNM staging, 2 groups according to preoperative serum CEA levels and 4 groups according to ratio of metastatic lymph nodes to harvested total lymph nodes. Kruskal Wallis and Chi-square nonparametric tests and Univariate Variance Analysis Test are used for descriptive statistical analysis between groups. Survival analysis is done by Kaplan Meier method and log-rank test. Factors effecting overall survival and local recurrences were analyzed by multivariate Cox?s regression analysis. P value of