Beyin lenfomalarının moleküler gelişimi ve sınıflandırılması
  1. Tez No: 641621
  2. Yazar: DİLARA AKBULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. IŞINSU KUZU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
AMAÇ: Primer santral sinir sistemi lenfoması (PSSSL), santral sinir sisteminde gelişip burada sınırlı kalan, agresif gidişli, sıklıkla DBBHL morfolojisinde bir tümördür ve tüm SSS neoplazilerinin %2-3'ünü oluşturur. Sık relapslarla seyreden kötü prognoza sahiptir ve bu duruma kendisine özgü moleküler değişikliklerin neden olduğu düşünülmektedir. Kanser gelişimi ve ilerlemesinde immün sistem anahtar rol oynamaktadır ve kanser hücrelerinin bu sistemi alt edecek stratejiler geliştirebildiği bilinmektedir. Bu mekanizmalardan biri, PD-1/PD-L1 yolağıdır. PD-L1 ifade eden tümör hücreleri, T hücre yanıtını baskılayarak immün sistemden kaçış sağlarlar. Tanımlanan bu ilişki, PD-1/PD-L1 yolağının farklı kanser çeşitlerinde tedavi seçeneği olarak hedeflenmesine neden olmuştur. PSSSL'de literatürde çeşitli düzeylerde PD-1 ve PD-L1 ifadeleri bildirilmektedir. Bu tedavi seçeneğini araştırmayı amaçlayan yeni bir çalışma 4 nüks/refrakter primer santral sinir sistemi lenfoması hastasında anti-PD-1 tedavi ile tüm hastalarda tam ya da parsiyel klinik ve radyolojik yanıt ile, 13-17 ay arasında değişen progresyonsuz sağ kalım ortaya koymuştur. Çok merkezli bir faz 2 çalışma ile PSSSL hastalarını kapsayan tek merkezli bir çalışma da anti-PD-1 tedavi etkinliğini hali hazırda araştırmaktadır. Tedavi seçeneklerinin sınırlı, tedavi yan etkilerinin yüksek, kür oranının düşük olduğu bu lenfoma tipinde, immünoterapi hedefi olan belirteçlerin hastalık gelişimindeki rolü net olarak ortaya konmamıştır. Bu konuda yürütülmekte olan çalışmalar, sınırlı sayıda hasta grubunu içermekte ve konfirmasyona ihtiyaç duymaktadır. Yeni tedavi seçeneklerinin ve tedavide başarı için hastaların buna göre sınıflandırılmasının yerini araştıracağımız bu çalışmamızda Ankara Üniversitesi ve Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Patoloji Anabilim dallarında PSSSL tanısı almış geniş bir hasta serisinin incelenerek, olguların retrospesktif klinik analizi, tümör dokusunda PD-1 ve PD-L1 ifadesinin analizi ile bunların moleküler karşılığının in-situ hibridizasyon yöntemi ile araştırılması ve histopatolojik, prognostik parametrelerle ilişkilendirilmesi amaçlanmıştır. Bu sayede kısa sürede ölümcül sonlanan bu hastalıkta yaşam süresinin arttırılmasında alternatif tedavilerin belirlenmesi ve tanı anında yapılması gereken güvenilir testlerin neler olması gerektiğinin de ortaya konması hedeflenmiştir. MATERYAL ve METOD: Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Patoloji Anabilim Dalı ve Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Patoloji ABD'nda PSSSL tanısı almış 57 vaka çalışmaya dahil edilmiştir. Kontrol grubu olarak santral sinir sistemi lenfomalarına benzer fenotipik özelliklere sahip 45 aktive immünfenotip DBBHL olgusu dahil edilmiştir. Tümör dokularında Beecher Instruments Manuel mikro-array cihazı ile seçilen alanlardan 1 mm çaplı, her hastadan 2 kor şeklinde temsil edilen örnekleme ile 3 adet doku mikro-array bloğu hazırlanmıştır. Hazırlanan bloklardan alınan kesitlerde PD-1, CD3, CD8, CD68, PD-L1 (siyah) + PAX5 (kırmızı) immünhistokimyasal, EBER in-situ hibridizasyon ve PD-L1/PD-L2 gen bölgesinde amplifikasyon ve translokasyon varlığı FISH yöntemi ile incelenmiştir. Olgulara ait klinik bilgiler hastane bilgi sistemleri aracılığı ile taranarak kayıt altına alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Molecular development and classification of brain lymphomas AIM: Primary central nervous system lymphoma (PCNSL) is an aggressive tumour which develops and limited inside the central nervous system. It usually has the diffuse large B cell lymphoma morphology and constitutes 2-3% of all CNS neoplasias. It has a poor prognosis with frequent relapses and this is thought to be caused from its unique molecular changes. Immune system has a critical role for cancer development and progression and it is well known that cancer cells can produce mechanisms to escape immune system. PD-1/PD-L1 axis is one of these mechanisms. Tumor cells expressing PD-L1, supress T cell answer and escape from immune system. Defining this relationship provided a treatment alternative as targeting PD-1/PD-L1 for various cancer types. Different PD-1 and PD-L1 expression levels are reported in the literature for PCNSL. Complete or partial clinical and radiological response and 13-17 months of progression-free survival was achived in 4 relapsed/refractory PCNSL patients with anti-PD-1 treatment in a recent study. Currently there is a multicentered phase 2 and one-centered study is investigating the anti-PD-1 treatment efficacy in PCNSL patients. PCNSL has limited treatment modalities with high frequencies of adverse affects and low cure levels and the role of immunotherapy targeted markers in development of this disease couldn't presented exactly. The studies in this subject includes limited patient numbers and needs confirmation. We aimed to investigate markers of potential alternative therapies for PCNSL patients in this study. Patients diagnosed with PCNSL in Ankara University and Hacettepe University Pathology departments were retrospectively analysed for clinical parameters, PD-1/PD-L1 expression and molecular alterations regarding to PD-L1/PD-L2 gene locus. We aimed to identify prognostic and therapeutic markers in order to enhance survival in these aggressive disease. MATERIAL and METHOD: Total 57 patients diagnosed with PCNSL in Ankara University and Hacettepe University Pathology departments were included to the study. As the control group, 45 DLBCL (non-germinal center phenotype) were included. 3 micro-array tissue blocks were constructed with the help of Beecher Instruments Manuel micro-array device. 2 core per patient with 1 mm diameter were sampled. PD-1, CD3, CD8, CD68, PD-L1 (brown) + PAX5 (red) immunohistochemical stainings, EBER in-situ hybridization staining and amplification/translocation conditions in PD-L1/PD-L2 gene region with FISH method were performed on the sections from constructed tissue blocks. Clinical information regarding patients were recorded using the hospital information systems.