Yoğun bakım ünitelerinde Acinetobacter kolonizasyon basıncı ve çoklu ilaç direncine sahip izolatlarda klonal ilişkinin gösterilmesi
Acinetobacter colonization pressure in intensive care units and investigation of clonal relatedness in multidrug resistant isolates
- Tez No: 324893
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZYURT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada; Anesteziyoloji ve Reanimasyon Servisi Yoğun Bakım Ünitesi (AYBÜ) ile Dahiliye Servisi Yoğun Bakım Ünitesi (DYBÜ)'nde Acinetobacter kolonizasyon basıncı (KB), kolonizasyon indeksi (Kİ) ve geniş kolonizasyon indeksi (GKİ) değerlerinin tespit edilmesi ve çoklu ilaç direncine sahip izolatların klonal ilişkisinin, pulsed-field jel elektroforez (PFGE) yöntemi kullanılarak gösterilmesi amaçlanmıştır.Hastalara ait demografik ve klinik verilerin prognoz açısından etkileri istatistiksel olarak değerlendirilmiş ve anlamlı bir sonuç elde edilememiştir.AYBÜ'nde KB, %21.5'ten %5.4'e ve Kİ %17.5'ten %5.8'e gerilemiştir ama GKİ değerlerinde anlamlı bir azalma görülmemiştir. Acinetobacter enfeksiyon oranlarında ise yaklaşık %4'lük bir artış tespit edilmiştir. Ayrıca Acinetobacter edinimi, 4.6'ncı günden, 5.7'nci güne yükselmiştir. DYBÜ'nde KB, %24.1'den %3.4'e, Kİ ise %19.1'den %5.7'ye ve GKİ'nde, %20.3'ten %6.3'e gerileme olduğu gözlenmiştir. Acinetobacter enfeksiyon oranlarının ise üç yıl içerisinde %32.8'den %12.6'a gerilediği tespit edilmiştir. Ayrıca Acinetobacter edinimi, 4.2'nci günden, 6.1'inci güne yükselmiştir.Çalışmamızda PFGE ile tiplendirme sonucunda, benzerlik katsayıları %80-97.3 arasında değişen 26 farklı genotip saptanmıştır. I., II., IV. ve XX. genotiplerin üç yıl boyunca değişik periyodlarda etkili olduğu, alt tip ve izolat sayısına göre en yaygın olanının XXI. genotip (25 izolat, 11 alt tip) olduğu ve I., II., IV., VI., VIII., XI., XV., XVI., XX. ve XXI. genotiplerin her iki YBÜ'nde de görüldüğü saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study it was aimed to detect three-year status of Acinetobacter colonization pressure (CP), colonization index (CI), extensive-colonization index (ECI) levels in Intensive Care Units of both Anesthesia and Reanimation Service (AICU) and Internal Medicine Service (IICU), and to present the genetic relatedness of isolates by using Pulsed-Field Gel Electrophoresis (PFGE).The demographic and clinical features of the patients were not statistically significant in terms of prognosis.Acinetobacter infection rates increased with a value of 4% in this tree-year period in AICU. There was no significant decline in ECI levels in AICU whereas decreases observed in CP levels from 21.5% to 5.4% and CI leves from 17.5% to 5.8%. The acquisition of Acinetobacter elevated from 4.6th day to 5.7th day. Acinetobacter infection rates and CP, CI, ECI levels decreased in IICU with rates of 20.2%, 20.7%, 13.4% and 14% respectively. The acquisition of Acinetobacter elevated from 4.2nd day to 6.1st day.We observed 26 PFGE genotypes with similarity coefficients ranged from 80% to %97.3. Genotypes I, II, IV and XX persisted for three years. The major one was genotype XXI with 25 isolates and 11 subtypes. Genotypes I, II, IV, VI, VIII, XI, XV, XVI, XX and XXI have ben isolated in both AICU and IICU.