Toplumda gelişen pnömonili hastalarda Vitamin D düzeyleri ile hastalığın ağırlık derecesi ve akut faz reaktanları ile ilişkisi
Vitamin D levels in patients with community acquired pneumonia (CAP) and the relations with severity of disease and acute phase reactants
  1. Tez No: 324910
  2. Yazar: AHMET TOPBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYATİ BİLGİÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Vitamin D enfeksiyon hastalıklarına konakçı cevabında önemli bir role sahiptir. Literatürde vitamin D'nin toplumda gelişen pnömonideki (TGP) rolünü araştıran az sayıda çalışma vardır. Biz bu çalışmada TGP'li hastalarda sağlıklı kontrollere göre vitamin D düzeylerini karşılaştırmayı ve vitamin D'nin klinik parametrelerle ilişkisini araştırmayı amaçladık.Kırk iki TGP'li hasta ve 27 sağlıklı birey kontrol olarak çalışmaya alındı. Serum vitamin D, parathormon (PTH), kalsiyum, fosfor, magnezyum ve idrar kalsiyum düzeyleri çalışıldı. Klinik ve laboratuar parametrelerden başvuru anındaki vücut sıcaklığı (VS), pulse oksijen saturasyonu (SaO2), C-reaktif protein (CRP), eritrosit sedimantasyon hızı (ESH) ve beyaz küre (BK) sayımı kaydedildi.
Özet (Çeviri)
Vitamin D has an important role in host defense against infectious disease. There are a little studies in the literature investigating the role serum Vitamin D levels in community acquired pneumonia (CAP). In this study, we have aimed to compare Vitamin D levels in patients with CAP with respect to healthy controls and investigate its relation to clinical parameters.Forty two patients with CAP and 27 healthy subjects as controls were enrolled into the study. Serum vitamin D, parathormon (PTH), calcium, phosphor, magnesium and urine calcium levels were assayed. Clinical and laboratory parameters of the CAP cases including pulse rate, body temperature (BT), pulse oxygen saturation (SaO2) at admission, C-reactive protein (CRP), erythrocyte sedimentation rate (ESR) and white blood cell count (WBC) were recorded. Radiological extent of the disease was also assessed in all patients.With respect to healthy controls, serum levels of vitamin D (16,34±5.94 vs.