Meme arter kalsifikasyonu bulunan olgularda kardiyovasküler hastalık riskinin araştırılması
Investigation of the risk of cardiovascular disease in patients with breast artery calcification
- Tez No: 324911
- Danışmanlar: PROF. DR. C. ÇINAR BAŞEKİM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Aterosklerotik kardiyovasküler hastalıklar (koroner arter hastalığı, inme, periferik arter hastalığı) dünya genelinde morbidite ve mortalitenin en sık nedenidir. Arteriyal kalsifikasyonlar genel olarak aterosklerotik hastalıkların bir göstergesi olarak dikkati çekmektedir ve bu nedenle gelecekteki kardiyovasküler olayların tahmini için bir belirteçtir. Meme arteriyal kalsifikasyonları sıklıkla yaşlı kadınlarda görülen ve kanser ile ilişkisiz bir mammografik bulgudur ve kardiyovasküler hastalıklar için bir belirteç olarak kullanılabileceğini öngören çalışmalar mevcuttur.Bu çalışmadaki amacımız tarama ya da kitle ön tanısı ile mammografi çekilen ve arteriyal kalsifikasyon saptanan olguların karotis intima-media kalınlıklarını ve koroner kalsiyum skorlarını ölçerek kardiyovasküler hastalık riskini araştırmaktır.Haziran 2009 ve Nisan 2012 tarihleri arasında, GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi Radyoloji Kliniği'nde rutin tarama ya da tanı amacıyla mammografi çekilen ve arteriyal kalsifikasyon saptanan 69 kadın olgu çalışmaya dahil edildi. Olgular kardiyovasküler hastalıklar açısından özgeçmişi ve aile öyküsü sorgulandı. Biyokimyasal olarak lipid ve şeker profilleri kaydedildi. Ultrasonografi ile bilateral olarak karotis intima-media kalınlıkları ölçüldü ve koroner kalsiyum yükünüdeğerlendirmek için multidedektör BT ile çekim yapıldı.Çalışmada koroner arter hastalığının bir göstergesi olan koroner kalsiyum yükü ile kardiyovasküler risk faktörleri olan hipertansiyon, hiperlipidemi, sigara kullanımı, postmenopozal süre arasında anlamlı ilişki saptanmadı. Fakat diyabet veyaş ile koroner kalsiyum yükü arasında ve karotis arterde plak varlığı ve yaş arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki tespit edildi. Yine karotis arterde plak formasyonun varlığı ile özellikle sağ intima-media kalınlığı arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki mevcut iken, sol intima-media kalınlığı arasında anlamlı ilişki saptanmadı.Bu sonuçlar doğrultusunda meme arteriyal kalsifikasyonlarının aterosklerotik kardiyovasküler hastalıklar açısından bir belirteç olarak değerlendirilmesinin doğru olmayacağı kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
Aterosclerotic cardiovascular disease (coronary artery disease, stroke, peripheral arterial disease), is the most common cause of morbidity and mortality worldwide. Arterial calcifications, in general, is noteworthy as an indicator of aterosclerotic disease, and therefore, a marker for the prediction of future cardiovascular events. Breast arterial calcifications are a mammographic finding often seen in elderly women and unrelated to cancer, and there are studies which can be used as a marker for cardiovascular disease. The aim of this study is, to investigate the risk of cardiovascular disease in cases detected breast arterial calcification at screening or diagnostic mammography, by measuring the karotid intima-media thickness and coronary calcium scores.69 women who were admitted to GATA Haydarpaşa Teaching Hospital Department of Radiology, between June 2009 and April 2012, and who were underwent screening or diagnostic mammographic study and detected arterial calcification, were included in the study. Background and family history of the cases investigated in terms of cardiovascular risk factors. Biochemical lipid and sugar profiles were recorded. Carotid intima-media thickness was measured bilaterally by ultrasonography and multidetector CT for assessing coronary calcium burden was shot.In this study, no significant correlation was found between the coronary calcium burden, an indicator of coronary artery disease and cardiovaskular risk factors such as hypertension, hyperlipidemia, tobacco use and postmenopausal years. But a statistically significant relationship between coronary calcium burden and diabetes and age, and between carotid artery plaque burden and age. Also between the presence of carotid artey plaque formation and especially right-sided intima-media thickness, a statistically significant relationship exists, but no significant correlation was found between left-sided intima-media thickness.As a result, it was concluded that the evaluation of breast arterial calcifications as a marker of aterosclerotic cardiovascular diseases will not be accurate.