Pulmoner tromboemboli tanısında serum iskemi modifiye albumin düzeyinin rolü
The role of serum ischemia modified albumin level for the diagnosis of pulmonary thromboembolism
  1. Tez No: 324909
  2. Yazar: MUSTAFA İLKER İNAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER DENİZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
İskemik birçok durumda serum iskemi modifiye albumin (İMA) düzeylerinin arttığı gösterilmiştir. Pulmoner tromboembolili (PTE), PTE dışı hastalığı olan ve sağlıklı kontrol grubunun karşılaştırıldığı bir çalışmada serum İMA düzeylerinin yüksek sensitivite ve spesifiteye sahip olduğu ileri sürülmüştür. Biz de PTE'li hastalarda serum İMA düzeylerinin, PTE'si olmayan ve farklı hastalığı olan hastalara göre daha yüksek olabileceğini düşündük.Çalışmaya öykü, fizik muayene, klinik skorlama ve D-dimer sonuçları sonrası PTE kuşkusu olan ve MDBT-PA ya da V/Q sintigrafisi sonucu PTE (+) saptanan 30 hasta grubu ile, PTE (-) saptanan 36 kontrol grubu alındı. Çalışma ve kontrol grupları serum IMA, IMA/albumin, IMA/total protein, plazma D-dimer ve diğer biyokimyasal parametreler yönünden karşılaştırıldılar.PTE hasta grubu ile kontrol grubundaki hastalar arasında serum İMA, IMA/albumin, IMA/total protein düzeyleri yönünden istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu (p:0,517; p:0,594; p:0,733). PTE hasta grubundaki hastalarda kontrol grubuna göre plazma D-dimer ve serum ürik asit seviyeleri istatistiksel olarak anlamlı derecede daha yüksek olarak saptandı (p:0,009; p:0,048).Bu çalışma serum İMA, serum İMA/albumin, serum İMA/total protein düzeyleri yönünden PTE semptomları ile başvuran hastalarda, PTE olan hastalar ile olmayan hastalar arasında anlamlı bir fark olmadığını, bu nedenle de PTE ayırıcı tanısında kullanılamayacağını düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
In many ischemic situation, it has been shown that serum ischemia modified albumin (IMA) levels were increased. In a study comparing three groups having pulmonary thromboembolism (PTE), non-PTE disease patients and healthy adults, it was suggested that the serum IMA levels were highly specific and sensitive. We thought that, serum IMA levels may be higher at the patients that diagnosed PTE when compared with the patients who had another disease except PTE.After assessing medical history, physical examination, clinical probability scoring and d-dimer results, we included 30 patients that diagnosed PTE(+) by MDCT-PA or V/Q lung scan to the study group and 36 patients whose diagnoses were PTE(-) to the control group. Serum IMA, IMA/albumin, IMA/total protein, plasma D-dimer and other biochemical parameters were compared between study and control groups. Serum IMA, IMA/albumin, IMA/total protein levels compared between study and control groups were not statistically significant (p:0,517; p:0,594; p:0,733). Plasma d-dimer and serum uric acid levels of the study group were higher which was statistically significant (p:0,009; p:0,048).According to this study, in patients having PTE symptoms, serum IMA, serum IMA/albumin, serum IMA/total protein levels were not statistically significant between PTE (+) and PTE (-) patients and therefore can?t be used in the differantial diagnosis of PTE.