Eksüdatif yaşa bağlı maküla dejenerasyonunda uygulanan intravitreal bevasizumabın oküler nabız amplitüdü ve göz içi basıncına etkisi
Effect of intravitreal bevacizumab that applied in exudative age-related macular degeneration on intraocular pressure and ocular pulse amplitude
- Tez No: 324943
- Danışmanlar: PROF. DR. TEKİN YAŞAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Eksüdatif Yaşa Bağlı Maküla Dejenerasyonunda Uygulanan İntravitreal Bevasizumabın Oküler Nabız Amplitüdü ve Göz İçi Basıncına EtkisiEksüdatif yaşa bağlı maküla dejenerasyonu (YBMD) gelişmiş ülkelerde 50 yaş üzerinde santral görme kaybının ve körlüğün en yaygın sebebidir. Bu çalışmada, eksüdatif YBMD hastalarının tedavisinde kullanılan bir anti-vasküler endotelyal büyüme faktörü (anti-VEGF) olan bevasizumabın intravitreal enjeksiyonunun oküler nabız amplitüdü (ocular pulse amplitude, OPA) ve göz içi basıncı (GİB) üzerine etkilerini değerlendirme amaçlanmıştır.Çalışma Eylül 2011- Şubat 2012 tarihleri arasında prospektif olarak yürütülmüştür. Çalışmada lezyon tipine bakılmaksızın, YBMD'ye sekonder gelişen koroid neovaskülarizasyonlarına (KNV) intravitreal bevasizumab enjeksiyonu uygulanmıştır. Çalışmaya 39 hastanın 39 gözü dahil edildi. Enjeksiyon öncesi, sonrası 1. gün,1. hafta ve 4. haftada Goldmann aplanasyon tonometresi (GAT) ile GİB, Paskal dinamik kontur tonometre (DKT) ile GİB ve OPA ölçümleri yapıldı. Hastaların santral kornea kalınlığı (SKK) ve aksiyel uzunluk ölçümleri yapıldı. Tedavi öncesi ve sonrası ortalama en iyi düzeltilmiş görme keskinlikleri (EİDGK) karşılaştırıldığında enjeksiyon sonrası 1. hafta ve 4.
Özet (Çeviri)
Effect of Intravitreal Bevacizumab that applied in Exudative Age-Related Macular Degeneration on Intraocular Pressure and Ocular Pulse AmplitudeNeovascular age-related macular degeneration (AMD) is the most common cause of the blindness and central vision loss in patients with aged 50 years and older in developed countries. In this study, we aimed to evaluate the effects on intraocular pressure (IOP) and ocular pulse amplitude (OPA) of intravitreal injection of bevacizumab which used in the treatment of patients with exudative AMD, is an anti-vascular endothelial growth factor (anti-VEGF).This study was conducted between September 2011 and February 2012 prospectively. In this study, regardless of the type of lesion, intravitreal bevacizumab applied to choroidal neovascularization (CNV) occured secondary to AMD. 39 eyes of 39 patients were included in the study. IOP by Goldmann applanation tonometer (GAT), IOP and OPA by Pascal dynamic contour tonometer (DCT) were measured (Before injection, 1st day, 1st week and 4th weeks after injection). Central corneal thickness (CCT) and axial lenght of patients were measured.