Serebral venöz trombozlularda etyolojik, klinik ve radyolojik değerlendirme ve prognoz
An etiological, clinical and radiological evaluation and prognosis of cerebral venous thrombosis
  1. Tez No: 324944
  2. Yazar: ABDULLAH YILGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEMEL TOMBUL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı bölgemizde görülen SVT olgularının Beyin MR ve Venöz MR Anjiografi tetkikleri kullanılarak etyoloji, risk faktörleri ve prognozlarını belirlemektir.Gereç ve Yöntem: Retrospektif olarak planlanan bu çalışmaya 2008-2011 yılları arasında Venöz MR anjiografi incelemesinde SVT tanısı alan ve en az 3 ay sonra kontrol MR Anjiografi tetkiki olan 50 hasta dahil edilerek yapılmıştır. Hastalar yaş, cinsiyet, klinik prezentasyon, risk faktörleri, klinik belirtiler, beyin MR, venöz MR anjiografi olarak gruplara ayrılarak kategorik değişkenler için sayı ve yüzde ifadeleri kullanılmıştır. Risk faktörlerinden en fazla oranda saptananlar risk grubu olarak alınmış ve beyin MR ve takip venöz MR Anjiografide rekanalize olanlar ve almayanlar arasındaki ilişkiyi belirlemede Fisher'in kesin olasılık testi yapılmıştır.Bulgular: Olguların en sık görülen risk faktörleri olarak hematolojik faktörler (% 41.5) ve gebelik (% 17.1), puerperyum (% 9.8) saptanmıştır. SVT'nin bayanlarda sık olduğu (% 86), en sık trombofiliye yol açan hematolojik nedenler, gebelik ve puerperyum olarak bulunmuştur. Hastalarda rekanalizasyonun en az 3 aylık oranı % 72.5 olarak saptandı. En sık görülen tıkanma transvers sinüs % 60 ve ikinci sıklıkta birden fazla sinüs tutulumu ( %26) idi. Klinik başvuru semptomu olarak baş ağrısı (% 68), daha sonra ise fokal nörolojik defisite (% 30) yol açan akut inme tablosu görüldü. Ex olan 2 olgu dışında diğer olgularımızın prognozu iyi seyretmiştir. Risk grupları ile beyin MR (p=0.42) ve takip MR Anjiografi arasında anlamlı fark bulunamamıştır.Sonuç: SVT tanısında ve takibinde MR venografinin en iyi yöntem olduğu; erken tanı ve uygun tedavi ile rekanalizasyon oranının oldukça yüksek ve prognozun iyi olacağı kanısına varılmıştır. SVT etyolojisinde trombofilik bozuklukların yanısıra gebelik ve puerperyum en sık görülen risk faktörleri olarak dikkate alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
Objectives: Our objective in this study is to identify the etiology, risk factors and prognoses of the SVT cases occurred in our district, by making use of cerebral MR and venous angiography.Materials and methods: This retrospective study includes 50 patients who were diagnosed as SVT basing on venous MR angiography and had controlled MR angiography at least within 3 months between the years 2008-2011. The patients are classified into age, gender, clinical presentation, risk factors, clinical symptoms, cerebral MR and venous MR angiography groups and then the numbers and incidences of categorical variations are reported. The patients who had the highest ratio of risk factor are taken into risk group. In defining the relation between the patients who are recanalized and those who are not, in the cerebral MR as well as follow up venous MR angiography, we applied Fisher?s exact test.Results: We found that the most frequent risk factors in the cases were haemorrhagic (%41.5), pregnancy (%17.1) and puerperal factors. There were SVT mostly in females (%86) and then in those who had hemoragic deficiencies causing trombophilia, pregnancy and puerperium. The lowest incidence ratio of recanalization in the patients for 3 months is %72.5. We observed that the most frequent thrombosis (%60) was in transverse sinus and secondarily (%26) was in more than one sinus. As clinical application symptom, there were headache(%68) and then acute seizure (%30) causing focal neurologic deficite. Except 2 patients who died, the prognosis of other cases developed well. We could not find a meaningful result between risk groups, cerebral MR (p=0.42) and follow up MR angiography.