Türkü kültüründe değişim süreci ve Musa Eroğlu
The process of change in the culture of Turkish folk song and Musa Eroglu
  1. Tez No: 324961
  2. Yazar: MEHMET ÇEVİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM DİLEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Müzik, Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Music, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Halk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 488
Özet
Temelde bir sözlü kültür ürünü olan türkü, doğası gereği dinamik bir yapıya sahiptir ve bu nedenle de geleneksel özelliklerini korumakla birlikte sürekli olarak değişime açıktır. Bu çerçevede türkünün edebî ve müzikal özelliklerinde olduğu kadar toplumun türkü algısında ve türküye yüklediği anlamda da değişim yaşanabilmektedir.Türkü Kültüründe Değişim Süreci ve Musa Eroğlu adını taşıyan bu araştırma, türkü kültüründe 1868'den itibaren meydana gelen değişimleri, evrelere ayırarak incelemeye ve bu değişim sürecinde türkü sanatçısı Musa Eroğlu'nun yerini belirlemeye çalışmaktadır. Çalışmada, türkü kültüründeki değişimin genel olarak 4 evrede gerçekleştiği ortaya konulmuştur. Bu evreler sırasıyla şöyledir: a. Hazırlık Evresi (1868-1922), b. Romantik-Politik Evre (1922-1952), c. Egzotik Evre (1952-1990), d. Popüler Evre (1990 Sonrası).Türkü kültüründeki değişim sürecinin Popüler Evre'sinde doğan ve aynı dönemde bağlama çalıp türkü söylemeye başlayan Musa Eroğlu, Egzotik Evre boyunca çalışmalarını sürdürür. Ancak onun türkü kültüründeki değişim açısından asıl önemi, yaptığı çalışmalarla, Egzotik Evre'nin sonlanmasında ve Popüler Evre'nin oluşup gelişmesinde öncü rolü üstlenmiş olmasıdır. Çalışmada, türkü kültüründeki değişim sürecinin evreleri ve özellikle son iki evrede önemli bir aktör olarak öne çıkan Musa Eroğlu'nun konumu ayrıntılı bir şekilde ele alınmaktadır.Anahtar Sözcükler1.Türkü2.Türkü Algısı3.Müzik4.Değişim5.Musa Eroğlu
Özet (Çeviri)
The folk song which is a basically product of oral culture has a dynamic structure due to the nature and therefore it is continuously subject to change while keeping the traditional features. In this sense, the change in the society?s perception of folk song and the meaning imposed by society as well as the literary and musical characteristics of folk song might be encountered.The study called The Process of Change in the Culture of Turkish Folk Song and Musa Eroğlu tries to examine the changes in the culture of folk song from 1868 by phases separated and to locate Musa Eroğlu folk song artist in this process of change. In this study, the changes in the culture of folk song generally taking place in four phases have been determined. These phases are respectively as follows: a. Preparation Phase (1868-1922), b. Romantic-Political Phase (1922-1952), c. Exotic Phase (1952-1990), d. Popular Phase (After 1990).Musa Eroğlu, who was born in Popular Phase of the process of change in the culture of folk song and started to play bağlama (instrument with three double strings) and sing the folk song in the same period, continues to work during the Exotic Phase. However, the main importance of him in terms of changes in the culture of folk song is that he took over the leading role with his studies to finish Exotic Phase and to start and improve Popular Phase. In this study, the phases of the process of change in the culture of folk song and the position of Musa Eroglu who in particular stands out as an important actor in the last two phases are discussed in detail.Key Words1.Turkish Folk Song2.Perception of Folk Song3.Music4.Change5.Musa Eroglu