Incoterms 2010 kuralları çerçevesinde CIF (SIF) satışta tarafların yükümlülükleri
The liabilities of the parties at CIF sale contracts in accordance with incoterms 2010 rules
  1. Tez No: 324962
  2. Yazar: IŞINSU HAMŞIOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BANU ŞİT KÖŞGEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Devletler Özel Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Milletlerarası ticarette malların farklı ülkelere taşınması ve tarafların birbirlerini tanımamaları sebebiyle pek çok sorun ortaya çıkmaktadır. Bu sorunların önüne geçebilmek için ICC Incoterms kurallarını oluşturmuş ve tacirlerin kullanımına sunmuştur. Incoterms kuralları ticari hayatın gereksinimlerine ve teknolojideki gelişmelere göre yenilenmektedir. Incoterms son olarak Kasım 2010'da güncellenmiştir ve 1 Ocak 2011'den itibaren tacirler tarafından kullanılabilmektedir.Incoterms kurallarının kullanılabilmesi için tarafların bu yöndeki iradelerini aralarındaki sözleşmede açıkça belirtmeleri gerekmektedir. Bunun yanı sıra Incoterms kurallarının hangi versiyonunu uygulayacaklarını da göstermelidirler.Incoterms kurallarının kullanılması tarafların hak ve yükümlülüklerini etkileyeceği için ticari terimlerin içeriklerinin anlaşılması ve taşımacılık şekline uygun olan ticari terimin kullanılması önem arz etmektedir. Bu amaçla Incoterms 2010'taki teslim şekilleri her türlü taşıma yöntemine uygun olanlar ve sadece deniz ve iç su taşımacılığına uygun olanlar şeklinde iki gruba ayrılmıştır.CIF teslim şekli de Incoterms'te düzenlenen teslim şekillerinden birisidir ve denizaşırı ticarette çok yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Incoterms 2010 kurallarının CIF teslim şekline uygulanabilmesi için tarafların aralarındaki sözleşmeye açıkça CIF (Belirlenen Varma Limanı) Incoterms 2010 kaydını koymaları gerekmektedir.CIF teslim şekli yüklemede satış türüdür ve satıcının malları sözleşmede belirlenen yükleme limanında tayin ettiği gemide taşıyıcıya teslimiyle satıcı teslim borcunu ifa etmektedir. Hasarın satıcıdan alıcıya geçmesi de bu anda gerçekleşmektedir.CIF teslim şeklinde taşıma ve sigorta sözleşmeleri yapmak da satıcının asli yükümlülükleri arasındadır.Bu tez çalışmasında CIF teslim Incoterms 2010 kurallarına göre incelenmiştir. Tezin birinci bölümünde genel olarak Incoterms ve CIF teslim şekli incelenmiş, ikinci bölümünde ise satıcının ve alıcının hak ve yükümlülükleri ele alınmıştır.Anahtar Sözcükler1.CIF2.Incoterms 20103.ICC Kuralları4.Milletlerarası Ticaret5.Deniz Ticaret Hukuku
Özet (Çeviri)
The carriage of goods to different countries and the nonrecognition of the parties cause lots of difficulties in international trade area. In order to come up with these difficulties, ICC had constituted Incoterms Rules and makes these rules available to tradesmen. Incoterms Rules are being innovated in accordance with the necessities of trade life and technological developments. Finally, Incoterms Rules are updated in November 2010 and tradesmen can use these rules from 01.01.2010.To be able to use the Incoterms Rules, parties must explicitly manifest their will in the contract between them. In the same way, parties must make it clear that which version of the rules they will use.Since the usage of Incoterms Rules will affect the rights and obligations of the contract parties, to understand the content of trade terms and to use the appropriate trade terms in accordance with transportation type have a great significance. For this purpose, the delivery species in Incoterms 2010 are separated into two parts, namely, the species which are convenient to all transportation methods and to only sea and inland water transport.CIF is one of the delivery types which are regulated in Incoterms and it is being used very commonly in overseas trade area. To be able to use the Incoterms Rules to CIF delivery type, the contract parties should evidently put CIF Incoterms 2010 provision into the contract.CIF delivery is a type of freight sale and seller?s obligation to deliver is perfected by delivering the goods to the ship determined in the contract at the loading port. Detriment liability is transfered to seller to the buyer at this point.In the CIF delivery type forming freight and insurance contracts is also a main obligation of seller.In this thesis CIF delivery type is researched according to the rules of Incoterms 2010. In first part of the thesis Incoterms and CIF delivery type were examined generally and in the second part the rights and obligations of seller and buyer were analysed.Key Words1.CIF2.Incoterms 20103.ICC Rules4.International Trade5.Maritime Law