Endüstri ürünleri tasarımında üretilebilirlik
- Tez No: 32502
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞERMİN ALYANAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, İşletme, Industrial and Industrial Engineering, Business Administration
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
ii ÖZET Çetinlesen rekabet koşulları, geleneksel tasarımlama yöntemlerini, rekabet gücü yüksek ürünler tasarımlamada yetersiz kılmaya başlamıştır. Değişim ve değişimin yüksek hızı, yeni bir rekabet ortamı ve endüstriyel tasarım olgusuna yeni bir bakış gereksinmesi doğurmuştur. Bu araştırmada, tasarım kavramına, üretilebilirliği bu plana alan bakış açıları, ve bunlarla ilgili yöntemler ve araçlar incelenmiştir. GÎRİŞ bölümünde tasarımlama ilkelerinin yeniden ele alınma sının gerekliliği vurgulanmıştır. 1. BÖLÜM' de araştırmaya temel oluşturan“endüstriyel tasarım”,“kalite”ve“tüketici gereksinmeleri”kavramları açıklanmıştır. 2. BÖLUM' de rekabet gücü daha fazla ürünler tasarımlamak için çok kullanışlı bir yöntem olduğu düşünülen“işlevsel Analiz Sistem Tekniği”incelenmiştir. 3. BÖLÜM' de kaliteli bir ürün için üretilebilirliğin koşulları ve çağdaş üretim sürecinin en önemli etkeni olan“bilgisayar destekli tasarım”yöntemleri incelenmiştir. 4. BÖLUM'de üretimin önemli bir bölümünü oluşturan montaj aşaması, tasarım montaj ilişkisi ve montajı rasyonelleştirmenin yöntemleri incelenmiştir. SONUÇ bölümünde tasarım süreci için önerilen yeni yöntem ve araçların uygulamaya konulabilmesi için gereken anlayış değişikliği tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
İÜ ABSTRACT The traditional methods of designing products can no longer help the companies those are worried about their competitiveness. The change, and the speed of the change brought about its new way of thinking of the industrial design concept. The new methods and tools, those may help designing manufacturable products, are discussed throughout this research. In the INTRODUCTION part, the necessity of the new ways of designing products is emphasized. In CHAPTER 1, the concepts of“industrial design”,“quality”and“customer requirements”, those which this research relies on, are defined. In CHAPTER 2, the procedure of FAST (Functional Analysis System Technique), which is thought to be very helpful in designing competitive products, is described. In CHAPTER 3, the CAD systems, which are very effective tools of designing manufacturable products, are emphasized. In CHAPTER 4, the methods of evaluating assemblability of the products and principles of designing products for ease of assembly are involved. In the CONCLUSION part, the new aspects of design procedure, those may help realizing the new methods and tools are discussed.