Gazete sahipliği değişiminin köşe yazarlarına etkisi karşılaştırılmalı bir değerlendirme
The effect of changing of the owner of the newspaper on the columnist and the comperative evaluation
  1. Tez No: 325023
  2. Yazar: GÜLEN SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN GÜRKAN PAZARCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Sönmez Gülen, Gazete Sahipliği Değişiminin Köşe Yazarlarına EtkisiKarşılaştırılmalı Bir DeğerlendirmeÇalışmanın konusu basın sektöründe yaşanan sahiplik yapılarındaki değişimlerin gazetelerin köşe yazarları üzerindeki etkileridir.Sahiplik yapısındaki değişimin köşe yazarlarına etkilerini analiz et-meyi amaçlayan bu çalışma eleştirel yaklaşımlar içerisinde sahiplik yapısı üzerinde duran Ekonomi-Politik yaklaşımdan yola çıkmış bunun yanında Altschull tarafından ileri sürülen ?sermaye kaynağına göre ideolojideki deği-şimler? tezinden yararlanmıştır.Türk medya sektöründe yer alan Sabah gazetesinin sahiplik yapısı ve içeriğinin analiz edildiği çalışmada, Hürriyet ve Cumhuriyet gazetelerinden de yararlanılarak medyadaki sahiplik yapısı ve içerik ilişkilerine yönelik karşılaştırılmalı bir değerlendirme yapılmıştır.Bu değerlendirme yapılırken sadece günümüzle değil bütünsel ve ta-rihsel bir çalışma elde etmek amacıyla ilk basın çalışmalarından ve basının yapısından yola çıkılarak inceleme yapılmıştır.Anahtar Sözcükler1. İletişim2. Medya mülkiyeti3. Siyaset4. İçerik5. Köşe yazarları
Özet (Çeviri)
Sönmez Gülen, The Effect Of Changing Of The Owner Of The Newspaper On The Columnist And The Comperative Evaluation.The subject of the research is the effects of the changing of the ownership on the columnist in the press sector. This research that aims to analize the effects of the changing of the ownership on the columnists evolves out of economy ? politics which dwells upon the structure of ownership critically, furthermore it benefits by thesis ?ideological changings according to the source of funds which is suggested by ALTSCHULL.In this research, The ownership of The structure of The newspaper Sabah and Its content is analized. Comperative evaluation of the has been done by benefiting The newspaper Hürriyet and the newspaper Cumhuriyet about the ownership in the media and the relations contentDuring this research, in order to get a historical and holistic research, not only contemporary press research but also the first press reserach has been analized .KEY WORDS1.Communication2.Media ownership3.Politics4.Content5.Columnists