Sivil havacılık sektöründe yap-işlet-devret modeli uygulamalarının mali açıdan incelenmesi ve değerlendirilmesi
Financially examining and interpreting of build-operate-transfer (BOT) implementations in civil aviation sector
- Tez No: 325082
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN TAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maliye, Sivil Havacılık, İşletme, Finance, Civil Aviation, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
İnsanların ihtiyaçları, bilindiği üzere sınırsızdır ve sürekli olarak da artmaktadır. Özellikle teknoloji alanında yaşanan gelişmeler mal ve hizmet çeşitliliğini arttırmaktadır. Bu durum da insanların ihtiyaçlarını arttırmaktadır. Yeni mal ve hizmetlerin bir kısmı kamu sektörü tarafından, bir kısmı da özel sektör tarafından üretilebilmektedir. Ancak bazı özelliklere sahip ve büyük miktarlarda kaynak gerektiren mal ve hizmet üretimleri de devlet tarafından üstlenilmek zorundadır. Devletin bu şekilde kamu hizmeti sunma konusunda farklı yöntemleri bulunmakta olup, bunlardan bir tanesi de Yap-İşlet-Devret Modelidir. Buna ilaveten YİD modeli özelleştirme amacıyla da sıkça kullanılmaktadır.Türkiye'de DHMİ Genel Müdürlüğü'nce YİD modeli yolcu terminallerinin yapımında sıkça kullanılmış ve halen de kullanılmaktadır. Bu durum sivil havacılık alanındaki hızlı gelişmelerin bir sonucu olmuştur. Bu çalışmada YİD modeline ilişkin Türkiye'deki vergi mevzuatına değinildikten sonra DHMİ Genel Müdürlüğü'nce gerçekleştirilen YİD uygulamalarına ilişkin sözleşmelerdeki temel ve mali hükümler incelenmiştir. Ayrıca çalışmada ?yaklaşık işletim süresi? kavramı geliştirilmiş ve bunun hesabına ilişkin bir model önerisinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Human needs, as known, are unlimited and they are increasing continuously. Particularly developments in technology are increasing variety of goods and services. Increasing variety of goods and services is also increasing human needs. Some newly existing goods and services are produced by public sector (governments) and some are produced by private sector. But the goods and services that have some special characteristics and require lots of capital must be produced by governments. Governments have some methods to produce these kind of goods and services and Build, Operate and Transfer (BOT) method is one of these methods. In addition BOT method is used as a privatization method as well.In Turkey, General Directorate of State Airports Authority (DHMİ) used and is still using BOT method frequently to build new passanger terminals. This is a result of speedy developments in civil aviation. In this study after inspecting the tax legislations about BOT in Turkey, the fundamental and financial points written in the contracts of BOT applications implemented by DHMİ, were inspected. In addition, ?estimated operating period? concept was developed and a model was suggested to calculate the estimated operating period.