Kongre turizmi ve Türkiye'deki toplantılarda katılımcı algılarının incelenmesi; Antalya yöresinde bir uygulama
Congress tourism and analysis perceptions of perticipants in meetings in Turkey; a research in Antalya
  1. Tez No: 325103
  2. Yazar: KADRİYE DELİCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. AKIN AKSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Kelime anlamı olarak? toplanma, buluşma? anlamına gelen kongre kavramı genel olarak belirli bir konuda insanların bilgi alışverişinde bulunması amacıyla toplanması şeklinde tanımlanabilir. Bu amaçla insanların sürekli yaşadıkları yerden kongrenin düzenleneceği yere seyahat etmesi, konaklaması, yeme-içme ve diğer hizmetlerden yararlanması sonucu ortaya çıkan etkinlik ise kongre turizmi olarak tanımlanmıştır.Kongreler yapılış amaçlarına, katılımcı sayılarına, içeriklerine ve katılanların milliyetlerine göre farklı isimler altında sınıflandırılmaktadır. Bunların başlıcaları; konvansiyon, konferans, panel, forum, sempozyum, seminer, kolokyum, meeting (miting), workshop (çalıştay) ve genel kurul olarak sıralanabilir.Bilim ve teknolojinin hızla gelişmesiyle birlikte insanlar daha fazla toplanma ve bilgi alışverişinde bulunma ihtiyacı duymuşlar ve ulaşım imkanlarının gelişmesiyle toplantılara katılım daha hızlı ve ekonomik olmuştur. Bu nedenle kongre turizmi hızla gelişmiş ve bu alanda hizmet veren kuruluşlar bu pastadan daha fazla pay alabilmek amacıyla ulusal ve uluslararası düzeyde örgütlenmişlerdir.Kongre organizasyonunun düzenlenmesi büyük bir titizlik gerektirmektedir. Kongre organizatörleri, düzenlenecek olan toplantının temel amaçlarını ve katılımcıların beklentilerini çok iyi bilmeli ve ona göre planlama yapmalıdır. İyi bir kongre organizatörü toplantı öncesinde, toplantı sırasında ve toplantı sonrasında katılımcıların tüm ihtiyaçlarına cevap verebilmelidir. Program sadece katılımcılara göre değil, onlarla birlikte gelecek olan refakatçiler de göz önünde bulundurularak düzenlenmelidir.Bir kongre organizasyonunda hem kongreyi düzenleyen kuruluşun, hem kongrenin düzenleneceği kongre merkezi veya tesisinin hem de kongreye katılan delegelerin bir takım hedef ve beklentileri bulunmaktadır. Kongre düzenleyicileri ve kongre merkezleri kendi hedeflerine ulaşabilmek için öncelikle katılımcıların beklentilerini çok iyi tespit edip buna göre hizmet vermek zorundadırlar. Kongre katılımcıların beklentilerinin anlaşılması ve bu doğrultuda hizmet verilmesi, düzenleyen kuruluş ve düzenlenen işletme açısından hem ekonomik açıdan verimli olmakta hem de süreklilik sağlanması açısından olumlu sonuçlar vermektedir.
Özet (Çeviri)
Word as meaning“assembly, meeting”the concept of convention, which means people in general can be defined as the collection in order to exchange information on a particular topic. For this purpose, where people always live to travel to congress destination, accomodation and to benefit the other services resulting from the event is defined as the congress tourism.Congresses are classified under the different name depending on purposes, the number of participant,content and participants` nationality. Most important of these include convention, conference, panel, forum, semposium, seminars, colloquia, meeting, workshop and the general assembly. These type of meetings provide many benefit to congress destination including economic, social and cultural perspective.Rapid development of science and technology, people felt the need meeting and to exchange more information and participation in meetings with the development of transportation facilities has been more fast and economical. For this reason, congress tourism rapidly developed and organizations that provide service in this field organized national and international level to obtain a greater share of the pie.Organization of the congress organization requires great care. The the congress organizers should have a good knowledge which organized the meeting the primary objectives and expectations of the participants and planning accordingly. A professional congress organizer should be able to response all the needs of the participants before the meeting, during the meeting and after the meeting. The congress program should not be organized by the participants, also taking into consideration attendant with them should be organized.Congress organization company, congress center or facility and congress participants have some goals and expectations at a congress organization. In order to achieve the objectives of the congress organizersandconvention centers, first they have to determine very well expectation of participants and than provide services accordingly. Understand the expectations of congress participants and provide services in this direction, both in terms of organizing company and congress destination become economically efficent, but also give positive results in terms of ensuring continuity.